|

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické neboli chytré vysavače se prohánějí ve stále větším počtu domácností. Dokážou totiž ušetřit drahocenný čas, který byste jinak museli strávit vysáváním celé domácnosti s klasickým vysavačem. Navíc můžete nastavit, aby se vysavač do úklidu pustil v době, kdy nikdo nebude doma, takže nehrozí obtěžování žádného člena domácnosti hlukem vysavače. Pokud přemýšlíte o tom, že si tohoto užitečného pomocníka do domácnosti pořídíte, podívejte se na to, jak ho vybrat, aby se hodil k vám domů a splnil vaše požadavky.

S mopem, nebo bez něj?

První krok výběru robotického vysavače závisí na tom, jestli po něm budete chtít domácnost jen vysávat, nebo také vytírat. Klasické robotické vysavače dostanou z koberců a podlah prach i další pevné nečistoty malých rozměrů. V případě, že se nebudete chtít dále starat už ani o vytírání podlahy, musíte si pořídit vysavač s mopem, který zvládne obě tyto činnosti. Narazit dále můžete na robotické mopy, které jsou určeny pouze na vytírání podlahy a při své práci se vyhýbají kobercům.

Způsob navigace

Způsob navigace u robotických vysavačů ovlivňuje to, jak se pohybují v místnosti. Robotické vysavače bez navigace se při vysávání pohybují náhodně, když zdi a překážky detekují jen za pomoci nárazových senzorů. Kvůli nedokonalé trase nemusí vysát úplně celou plochu místnosti. Vysavače vybavené navíc optickými čidly dokážou zmapovat okolí – díky mapě místnosti mohou lépe vyhodnotit nejlepší trasu čištění a uklidí všechna místa, kam se vysavač dostane. Celou místnost přitom uklidí v kratším čase a s méně nárazy do překážek.

Funkce

V následujícím přehledu jsou uvedeny nejdůležitější funkce, na které můžete u robotických vysavačů narazit.

  • Odložený start – start vysavače můžete zpozdit, aby vysávání začalo třeba až po vašem odchodu z domu
  • Rozvrh vysávání – umožňuje nastavit, v jaký čas a den se vysavač automaticky pustí do úklidu
  • Připojení do systému chytré domácnosti – umožňuje nastavit pokročilé funkce chování, například start vysavače po uzamknutí dveří od domu
  • Detekce schodiště – zamezuje pádu vysavače ze schodů
  • Virtuální zeď – můžete určit prostor, do kterého nemá vysavač jezdit
  • Program Spot – například když něco rozsypete, stačí vysavač na dané místo přenést a provede úklid malé plochy (obvykle 1 m2)
  • Automatické vyprázdnění zásobníku – zásobník se automaticky vyprazdňuje do dokovací stanice
  • UV lampa – pro efektivní ničení bakterií

Hlučnost

Robotické vysavače jsou obecně poměrně tiché, tišší než jiné typy vysavačů. I přesto jsou stále dost hlučné na to, aby vás rušily, a proto je příjemnější si pořídit nějaký méně hlučný model. Nejméně hlučně modely vydávají hluk do 60 dB, velké množství přístrojů dosahuje hlučnosti 60–65 dB, ale výjmkou nejsou ani vysavače s hlučností přes 70 dB. Hlučnější vysavač vás při úklidu bude více rušit, ale na druhou stranu hlučnější vysavač může být výkonnější.

Objem zásobníků na prach a vodu

Vzhledem ke kompaktním rozměrům robotických vysavačů není nádoba na nečistoty příliš velká. Plánujete-li vysavač používat pro vysávání celé domácnosti, měl by objem zásobníku dosahovat minimálně 0,5 l.

Vysavače s mopem jsou vybaveny rovněž zásobníkem na vodu, jehož objem se většinou pohybuje v rozsahu 200–450 ml. Samozřejmě platí, že čím větší zásobník na vodu je, tím větší plochu vysavač slibuje vytřít na jedno doplnění vody.

Kartáče

Vysávací schopnosti robotických vysavačů ovlivňuje systém kartáčů a jejich kvalita. Standardní výbava zahrnuje hlavní a postranní kartáč.

Hlavní kartáč umístěný na spodní straně vysavače přivádí nečistoty do sacího otvoru. Může být buď gumový, nebo štětinový. Gumový kartáč dobře mete především hrubší nečistoty a není náchylný na zamotávání vlasů a chlupů. Je hlučnější než štětinový kartáč vzhledem k nárazům gumy do podlahy. Štětinový kartáč je lepší volbou pro vysávání koberců, ze kterých lépe odstraní prach, vlasy a chlupy. Jeho nevýhodou ovšem je, že vlasy a chlupy se do něj snadno zamotávají a je nutné je často ručně odstraňovat, ideálně po každém vysávání a někdy dokonce během jeho průběhu.

Postranní kartáč přivádí nečistoty od zdí, od nábytku a z rohů do dráhy vysavače, takže prach a nečistoty nezůstanou ani v těchto místech. Některé modely vysavačů mají pro efektivnější přívod nečistot do dráhy vysavače postranní kartáče dva, ale i jeden funguje dostatečně efektivně.

Typ filtru

Důležitou součástí všech vysavačů, nejen těch robotických, je filtr, který zabraňuje tomu, aby se z něj vysátý prach dostal zase ven. Hojně se díky vysoké účinnosti využívá HEPA filtr, díky čemuž je vhodný i pro alergiky. HEPA filtr s označením H13 dosahuje téměř 100% účinnosti filtrace, často využívaný filtr HEPA E11 nabízí 95% účinnost filtrace. Některé, zejména dražší modely vysavačů mohou být vybaveny ještě dalším filtrem zvyšujícím účinnost filtrace.

Kapacita baterie

Od kapacity baterie se odvíjí, jak dlouho robotický vysavač zvládne pracovat na jedno nabití. Doba provozu na nabití se většinou pohybuje mezi 2 a 3 hodinami. Zvláště v domácnostech, kde bude mít vysavač na starosti úklid větší plochy, se vyplatí, když dokáže vysávat co nejdelší dobu. Robotické vysavače sice obvykle umí svou činnost přerušit, jet se dobít a pokračovat tam, kde s vysáváním skončily, proces vysávání však poté zabere více času.

Schopnost zdolávání překážek

Schopnost zdolávat překážky hraje roli v případě, že vysavač bude ve vaší domácnosti muset přejíždět z podlahy na koberec nebo překonávat nízký práh či lištu. Některé vysavače si poradí pouze s překážkami do maximálně 1 cm výšky, výjimečně ještě méně, ty zdatnější zdolávají překážky vysoké až 1,5, nebo dokonce 2 cm.

Tvar a rozměry

Robotické vysavače jsou buď kulaté, trojúhelníkové, obdélníkové, nebo mají tvar písmena „D“. Poslední tři zmíněné mají vzhledem k tvaru předpoklad lépe vysávat v rozích, ale není se třeba bát ani nejrozšířenějších kulatých vysavačů – díky postrannímu kartáči rovněž vysají prach i v těchto místech.

Co se týká rozměrů, jsou si všechny robotické vysavače celkem podobné. Nejvíce se při výběru vyplatí zaměřit na jejich výšku. I malý rozdíl ve výšce může rozhodnout o tom, zda bude moct vysavač zajet pod vaše skříně nebo pohovku a vysát pod nimi. Standardně se výška robotických vysavačů pohybuje okolo 8 cm.

Podobné příspěvky