| |

Kuchyňská linka může mít různý tvar

Plánujete rekonstrukci kuchyně? Nebo zařizujete kuchyni od základu ve vašem novém bydlení? Pak vás čeká celá řada rozhodnutí, mezi nimi i výběr podlahy, osvětlení, barev stěn, nebo vzhledu kuchyňské linky. To všechno dá nakonec dohromady jeden celek, vaši kuchyni. Jak na to, aby byla dokonalá? Jaká kuchyňská linka je ta pravá?

Nejprve si ujasněte svoje představy a potřeby

Než se pustíte do plánování nové kuchyně, měli byste si odpovědět, v čem vám ta stará nevyhovuje a co od nové kuchyně čekáte. Možná potřebujete větší pracovní plochu, možná víc úložných prostor, nebo možná toužíte po útulnější kuchyni. Každý má o té ideální jiné představy, proto se nad nimi zamyslete, a až pak vybírejte. 

Udělejte si plánek kuchyně

Dalším krokem je nakreslit si prostor, který máte k dispozici, zapsat si jeho rozměry i specifika. Kde se nachází odpad? Kde jsou zásuvky? Máte jich dostatek? Máte v místnosti okno?

Zdroj: Pixabay

Vyberte si tvar kuchyně

Když máte hotový náčrtek, přichází na řadu praktická stránka věci, a to samotný výběr kuchyňské linky. Nabídka je široká, výběr přizpůsobte svým možnostem, a to jak prostorovým, tak finančním. Podle náčrtku, který jste si zhotovili, vyberte tvar linky. Může to být:

  • Jednořadá kuchyňská linka do I, které vede podél jedné stěny a je vhodná zejména do úzkých kuchyní, kde není prostoru nazbyt.
  • Rohová kuchyňská linka, která se označuje i jako kuchyňská linka do L. Ta je tvořena dvěma bloky a rohovou skříňkou, která je spojuje. Vy díky tomuto řešení získáte pracovní plochu i úložný prostor navíc, v rohu klidně může být i dřez, nebo skříňka s výsuvnými či otočnými policemi.
  • Kuchyňská linka do U, kterou tvoří hned 3 části. Dvě protilehlé kuchyňské linky a jeden spojovací díl. Jednotlivé strany mohou být různě dlouhé, hodí se jak do uzavřeného, tak otevřeného typu kuchyně.
  • Kuchyně s ostrůvkem, která vychází buď z kuchyně do L nebo z kuchyně do U, navíc tam ale je volný prvek, tedy ostrůvek. Ten může sloužit jako další stůl, případně v něm najdou místo i některé spotřebiče, např. varná deska nebo trouba, zrovna tak ale může sloužit i jako optický předěl mezi kuchyní a jídelnou, nebo kuchyní a obývacím pokojem.

Zaměřeno na materiál a design

Kuchyňská linka by měla ladit s ostatním vybavením interiéru, pokud tedy preferujete rustikální styl, vsaďte i na rustikální kuchyni, pokud ten skandinávský, pak se jím řiďte i v kuchyni. Barvy vybírejte tak, abyste se v prostoru cítili příjemně a nevznikal žádný ostrý kontrast. A materiál? I ten vybírejte s ohledem na styl kuchyně, mějte ale na paměti i to, jak se bude udržovat. Oblíbené je dřevo, někdo dá přednost kameni nebo jinému materiálu.

Podobné příspěvky