| |

Pronájem bytu, nebo jeho koupě?

Situace na realitním trhu není nijak růžová. Obzvláště ve velkých městech, kde se ceny za metr čtverečný šplhají k závratným částkám. I pět milionů za dvoupokojový byt v Praze je standardem. Máte je?

Ceny bytů nesnížila ani koronavirová pandemie. A s poklesem cen makléři nepočítají ani v nejbližší době. V podstatě k tomu nejsou důvody.

Co ovlivňuje ceny bytů?

Ceny bytů ovlivňuje hned několik faktorů. V podstatě to je kombinace vysoké poptávky a relativně nízké nabídky. Na vysoké poptávce po bytech v hlavním městě se podílejí především nízké úroky hypotečních úvěrů. Abychom se ale dostali k odpovědi na otázku vznesenou v titulku tohoto článku. Je výhodnější si byt pronajmout, anebo jej koupit? Záleží na okolnostech a konkrétní životní situaci. Každá volba samozřejmě má svá pro a proti!

Kdy jít cestou pronájmu?

Proč zvolit pronájem bytu? Z několika důvodů. Ten hlavní se týká financí. K tomu, abyste dosáhli na hypotéku, musíte mít našetřeno, a v závislosti na ceně bytu se může jednat o ne zrovna malou částku. Banka po vás také bude vyžadovat adekvátní příjem, jehož výše se opět odvíjí od ceny bytu.

Ceny pražských bytů

Zadáte-li si do vyhledávače pojem prodej bytu v Praze, zobrazí se vám více než 7 milionů odkazů. Jeden z nich, který jsem otevřela, nabízel například čtyřpokojový byt v Praze 6 Ruzyni za téměř 9 milionů korun. Je otázkou do pranice, kdo takové peníze dneska má. Pronájem je v tomto ohledu rozhodně dostupnější.

Ceny pražských pronájmů

Pronájem bytu v Praze začíná zhruba na částce okolo devíti tisíc korun měsíčně za jednopokojový byt s kuchyňským koutem v Karlíně. Pro jednoho člověka, proč ne? Pár by měl počítat s tak patnácti tisíci korunami, na něž je vyjde pronájem dvoupokojového bytu v Dejvicích. Třípokojový byt ve Vysočanech pak seženete zhruba za 20 tisíc měsíčně. Neplatí se však jen za velikost bytu, ale i jeho lokalitu. Byt na Vinohradech je řádově dražší než byt v Kobylisích.

Využijte služeb hlídacího psa

I přesto se ovšem tu a tam cenově dostupný byt v dobré lokalitě objeví. Moc dlouho na něm ale nevydrží. Proto, sháníte-li byt, ať již k pronájmu či jeho koupi, neváhejte využít služeb tzv. hlídacího psa, který vám ty nejlepší nabídky bude posílat na e-mail. Najdete jej například na reality.idnes.cz.

Svobodný a bez závazků

Pronájem bytu ovšem lidé volí i z jiných důvodů. Například proto, že se nechtějí vázat na jedno místo a svobodně se mohou stěhovat třeba za lukrativnějšími pracovními nabídkami. V pronajatém bytě se cítí svobodněji a bez závazků. A téměř bez práce. Když se v pronajatém bytě něco porouchá, obrátí se na svého pronajímatele, který vše zařídí.

Nájemní smlouva na byt není jen kus papíru

Když si pronajmete byt, měli byste mít podepsanou nájemní smlouvu. Na ústní dohody se nespoléhejte. Pokud chcete klidně spát, nespoléhejte se na obecné vzory smluv zdarma z internetu, které mnohdy obsahují nezákonná či neúčinná ustanovení, ale nechte si smlouvu připravit nebo zkontrolovat od právníka specializovaného na právo nemovitostí. Z nájemní smlouvy musí být patrné, jak dlouho nájem trvá (zda je smlouva uzavřena na dobu určitou či neurčitou), kolik budete platit za nájem, služby (např. osvětlení a úklid společných částí domu, internet) a energie (elektřina, plyn, vodné a stočné). Nájemní smlouva stanoví, z jakých důvodů můžete dostat výpověď z nájmu bytu, jak dlouhá bude výpovědní doba a upraví i jiná práva a povinnosti smluvních stran.

Neplaťte vyšší kauci, než musíte

Většina pronajímatelů po vás bude chtít při podpisu nájemní smlouvy složení tzv. jistoty, která zlidověla pod názvem kauce. Jistota je po dobu nájmu složená u pronajímatele, který se z ní může uspokojit v okamžiku, kdy např. nebudete platit nájemné nebo nad běžnou míru opotřebení poškodíte pronajímatelovo vybavení v bytě. Zaplatit kauci je běžné. Její výše by měla být uvedena ve smlouvě. Současně si pro případ budoucích sporů uchovejte doklad, že a kdy jste kauci zaplatili. Může jít třeba o výpis z účtu nebo písemné potvrzení pronajímatele o přijetí kauce. Mějte také na paměti, že pronajímatel po vás může požadovat maximálně trojnásobek měsíčního nájemného. Pokud tedy měsíční nájemné činí 10.000,- Kč, pronajímatel po vás nemůže chtít kauci převyšující 30.000,- Kč. Po skončení nájmu máte jako nájemce právo vedle vrácení jistoty také na úroky z jistoty, a to od jejího složení alespoň ve výši zákonné sazby.

Domácí mazlíček může do nájmu s vámi

Pronajímatel obecně nemůže nájemci zakázat chovat v pronajatém bytě zvíře. Tedy alespoň ne platně, jak vysvětluje JUDr. Ilona Černochová, zakládající partnerka advokátní kanceláře Realitní advokáti s.r.o.: „Pronajímatelé do nájemních smluv často zakotvují zákaz chovu zvířat v bytě. Takové ustanovení je však nezákonné. I když nájemce podepíše smlouvu s tímto zákazem, nebude mít porušení zákazu žádné právní účinky, tedy se nestane ani důvodem pro výpověď z nájmu. Dle občanského zákoníku má nájemce právo chovat v bytě zvíře, pokud chov nepůsobí pronajímateli nebo jiným obyvatelům obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vždy je nutné přihlížet ke konkrétní situaci. Jedna kočka nebo pes takové potíže zpravidla nezpůsobí. Na druhou stranu, chov vepře nebo kozy, kteří budou silně zapáchat, a i přes zavřené dveře budou obtěžovat sousedy, si v bytovém domě s desítkami bytů nejspíš neobhájíte.“

Podobné příspěvky