Pronájem bytu, nebo jeho koupě? | Domov21

Pronájem bytu, nebo jeho koupě?

Pronájem bytu, nebo jeho koupě?
Sdílejte článek dál...

Situace na realitním trhu není nijak růžová. Obzvláště ve velkých městech, kde se ceny za metr čtverečný šplhají k závratným částkám. I pět milionů za dvoupokojový byt v Praze je standardem. Máte je?

Ceny bytů nesnížila ani koronavirová pandemie. A s poklesem cen makléři nepočítají ani v nejbližší době. V podstatě k tomu nejsou důvody.

Co ovlivňuje ceny bytů?

Ceny bytů ovlivňuje hned několik faktorů. V podstatě to je kombinace vysoké poptávky a relativně nízké nabídky. Na vysoké poptávce po bytech v hlavním městě se podílejí především nízké úroky hypotečních úvěrů. Abychom se ale dostali k odpovědi na otázku vznesenou v titulku tohoto článku. Je výhodnější byt si pronajmout, nebo si jej koupit? Záleží na okolnostech a konkrétní životní situaci. A každá volba samozřejmě má svá pro a proti!

Kdy jít cestou pronájmu?

Proč zvolit pronájem bytu? Z několika důvodů. Ten hlavní se týká financí. K tomu, abyste dosáhli na hypotéku, musíte mít našetřeno, a v závislosti na ceně bytu se může jednat o ne zrovna malou částku. Banka po vás také bude vyžadovat adekvátní příjem, jehož výše se opět odvíjí od ceny bytu.

Ceny pražských bytů

Zadáte-li si do vyhledávače pojem prodej bytu v Praze, zobrazí se vám více než 7 milionů odkazů. Jeden z nich, který jsem otevřela, nabízel například čtyřpokojový byt v Praze 6 Ruzyni za téměř 9 miliónů korun. Je otázkou do pranice, kdo takové peníze dneska má. Pronájem je v tomto ohledu rozhodně dostupnější.

Ceny pražských pronájmů

Pronájem bytu v Praze začíná zhruba na částce okolo devíti tisíc korun měsíčně za jednopokojový byt s kuchyňským koutem v Karlíně. Pro jednoho člověka, proč ne? Pár by měl počítat s tak patnácti tisíci korunami, na něž je vyjde pronájem dvoupokojového bytu v Dejvicích. Třípokojový byt ve Vysočanech pak seženete zhruba za 20 tisíc měsíčně. Neplatí se však jen za velikost bytu, ale i jeho lokalitu. Byt na Vinohradech je řádově dražší než byt v Kobylisích.

Využijte služeb hlídacího psa

I přesto se ovšem tu a tam cenově dostupný byt v dobré lokalitě objeví. Moc dlouho na něm ale nevydrží. Proto, sháníte-li byt, ať již k pronájmu či jeho koupi, neváhejte využít služeb tzv. hlídacího psa, který vám ty nejlepší nabídky bude posílat na e-mail. Najdete jej například na reality.idnes.cz.

Svobodný a bez závazků

Pronájem bytu ovšem lidé volí i z jiných důvodů. Například proto, že se nechtějí vázat na jedno místo a svobodně se mohou stěhovat třeba za lukrativnějšími pracovními nabídkami. V pronajatém bytě se cítí svobodněji a bez závazků. A téměř bez práce. Když se v pronajatém bytě něco porouchá, obrátí se na svého pronajímatele, který vše zařídí. Jaká je vaše volba?

Sdílejte článek dál...


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


SCONTO NÁBYTEK-70 % - VÝPRODEJ NÁBYTKU

Na Sconto.cz bězí online výprodej. Akce je časově omezena, tak neváhejte. PLATÍ DO 1.7.2021!