|

5 kroků, jak postupovat při výrobě psí boudy

Chtěli byste pro svého mazlíčka nějaký originální přístřešek? Pokud jste srdcem kutil a hračička, směle do toho. Podle našeho návodu, jak postavit psí boudu krok za krokem, zvládne tuhle specialitu úplně každý.

1. Velikost

Na samém začátku si vašeho mazlíčka změřte. Podle jeho velikosti se totiž odvozuje velikost boudy. Jen tak orientačně:

  • Výška kohoutku do 35 cm – rozměr boudy cca 60 × 90 × 70 cm.
  • Výška kohoutku do 60 cm – rozměr boudy 80 × 100 × 100 cm.
  • Výška kohoutku nad 60 cm – rozměr boudy 115 × 170 × 120 cm.

Samozřejmě, pokud budete chtít dopřát pejskovi nezvyklý komfort nebo více místností, zvolte rozměry o něco větší.

2. Konstrukce

Ideální konstrukce boudy by měla mít prostor na ležení a předsíň, díky které nebude dovnitř foukat. Na základní desku (podbitou nožičkami, aby do sebe bouda nevtahovala vlhkost ze země) přivrtejte obvodové desky, které přepažíte vnitřní příčkou s průchozím otvorem. Nezapomeňte jednu stranu udělat o pár centimetrů vyšší a ty boční šikmé, jelikož střecha boudy by měla být zkosená kvůli dešti – k tomu vám poslouží pořádné ruční nářadí. Při práci budete potřebovat pořádné elektrické a ruční nářadí. Zejména v případě toho elektrického se pak vyplatí vsadit na známou značku, jakou je například Milwaukee.

3. Materiál

Boudu můžete vyrobit z masivu, palubek nebo z OSB desek. Střechu pokryjte hladkým povrchem, aby z ní dobře stékala voda. Ideálně jí přidělejte ke stěně panty, později tuto funkci oceníte obzvlášť při čištění vnitřku boudy. Střecha by měla mít zhruba deset centimetrů přesah, aby dovnitř nezatékalo.

4. Izolace

Určitě nechcete, aby váš miláček v zimě mrznul, proto byste měli boudu zateplit. Stačí hlavní místnost podestlat slámou. Tento přírodní materiál, kromě toho, že skvěle izoluje, také voní, absorbuje vlhkost, zachytává nečistoty a hlavně se v něm nedrží roztoči. Zbytek stěn můžete pokrýt něčím omyvatelným, například linem.

5. Doplňky

Boudu vyšperkujte podle libosti. Ideálně ji ještě natřete penetrační barvou, ke vstupu přidejte misku s kvalitními granulemi a vodou a třeba umístěte do psí ložnice jeden nebo dva polštářky. Když máte hotovo, stačí pejska dostat do boudy. Nikdy ho však nenuťte násilím, ale dejte mu dovnitř nějaký pamlsek. Přejeme všem pejskům pohodlné pelešení.

Podobné příspěvky