|

Solární ohřev vody výrazně snižuje spotřebu elektřiny z centrální sítě

Jako majitelé rodinného domu jistě uvažujete, jakým způsobem zlevnit provoz domácnosti, abyste nemuseli platit zbytečně moc peněz za dodávky elektřiny a plynu. Účinné řešení, kterým toho lze dosáhnout, nabízejí solární systémy.

Druhy solárních zařízení

Klasické solární systémy jsou obvykle napojené na síť. Alternativou jsou ostrovní solární systémy, u nichž se elektřina přímo využívá v daném objektu. Jsou tudíž vhodné například v okamžiku, kdy nemovitost není napojena na centrální síť.

Základem zařízení jsou solární panely. Aby byl každý solární panel dostatečně účinný a mohl získávat maximum energie ze slunečního záření, je zapotřebí ho instalovat na vhodné místo. Nejčastěji se solární panely montují na střechy domů. Je však nutné zvolit správnou stranu. Jak známo, nejvíce slunečních paprsků proudí z jihu, tudíž pokud si necháte systém zabudovat na střechu, zvolte právě tu část, která míří na jih. Dále je zapotřebí myslet na správný sklon, solární panely jsou nejefektivnější na střechách se sklonem do 55°.

Výhody solárního ohřevu vody

Solární ohřev vody přináší nezanedbatelnou energetickou úsporu. Moderní fotovoltaické systémy jsou natolik efektivní, že spotřebu elektřiny ze sítě sníží až o 70 %, a to hlavně v letních měsících. Elektrické, potažmo plynové bojlery s napojením na síť se pak stávají spíše doplňkovou záležitostí.

Solární ohřev lze použít přímo v domácnosti, ale také například tehdy, pokud máte na zahradě bazén. Pomocí panelů se pak dá prakticky zadarmo ohřívat voda v bazénu, čímž opět snižujete celkové náklady na chod domácnosti.

Nespornou předností solárních panelů je minimální náročnost při údržbě a jejich dlouhá životnost, která se pohybuje v řádech desítek let. Ačkoliv se tedy nejedná o levný systém, kdy se počáteční investice mohou šplhat minimálně do desítek tisíc korun, máte prakticky zaručenou návratnost vložených finančních prostředků. Dříve či později se vám solární panely začnou vyplácet.

Podobné příspěvky