|

Jak seřídit plastová okna?

Kromě běžného mytí je nutné věnovat pozornost i odbornějším zásahům k dosažení dlouhodobé funkčnosti plastových oken, do kterých se řadí utěsnění, minimalizace vůle či snadné ovládání. Po seřízení vám plastová okna poskytnou spolehlivou službu na mnoho let.

Získejte kontrolu nad svými plastovými okny

Co si opatřit k seřizování

Seřízení oken se neobejde bez určitých nástrojů, které budete muset mít po ruce. Připravte si tedy imbusové klíče nebo šroubováky, které zvolte podle typů šroubů, které jsou použity ve vašich oknech. Další nezbytností je olej nebo mazivo určené pro okenní kování a hodit se vám bude rozhodně i měkká utěrka pro čištění

TIP: Pořiďte si imbusové klíče a šroubováky od české firmy Elespo.

Ještě předtím, než se do seřizování pustíte

Víme, že přípravy jsou zdlouhavé, ale klaďte na ně důraz, abyste se vyhnuli případnému poničení oken. Jako první věc zkontrolujte okenní kování a závěsy. Jak na to? Otevřete okno a důkladně prohlédněte kování a závěsy, abyste se ujistili, že nejsou zkorodované nebo poškozené. Pokud je vše v pořádku, pokračujte na další bod, který obnáší vyčištění kování utěrkou. Až bude kování čisté, naneste na něj olej nebo mazivo a to přímo na klouby a obecně všechny pohyblivé části.

Pojďme na to!

Ujasněte si, jaký problém vás s okny trápí. Přinášíme vám řešení na tři nejčastější potíže s okny. Pokud zde ale nenajdete informace, které jste hledali, pomoc možná naleznete v této diskuzi.

Seřízení výšky okna:

Zdá se vám, že se okno obtížně otevírá nebo zavírá? Na vině je špatná výška, kterou bude nutné upravit. Pojďme se do toho pustit. 

  1. U okenního kování najděte šroub nebo v některých případech i více šroubů, které umožní seřízení výšky. 
  2. Tyto šrouby uvolněte a posunujte okenním křídlem nahoru nebo dolů, dokud nedosáhnete správné polohy. 
  3. Až se vám povede dát okno do správné výšky, utáhněte zpět šrouby a udělejte zkoušku, zda již bez problémů můžete okno otevřít i zavřít. 
  4. Pokud s otevíráním nejste stále spokojeni na 100 %, proces zopakujte dokud nedocílíte hladkého otevírání i zavírání.

Seřízení tlaku těsnění:

Pokud se vám zdá, že okno netěsní tak, jak byste si představovali, je nutné upravit tlak právě zmíněného těsnění. Tímto jednoduchým návodem zastavíte nechtěné proudění vzduchu do bytu či naopak úniku tepla.

  1. U okenního kování najděte šroub nebo v některých případech i více šroubů, které umožňují seřízení tlaku těsnění.
  2. Tyto šrouby uvolněte a posuňte okenní křídlo dovnitř nebo ven, dokud nedosáhnete správného tlaku.
  3. Po dosažení správného tlaku utáhněte zpět šrouby a zkontrolujte, zda okno již těsní podle vašich představ a neuteče vám teplo z domova.

Seřízení středového zámku:

Pokud máte problém se zamčením okna, možná postačí jen úprava středového zámku, na kterou si teď povíme rychlý návod.

  1. Uvolněte šrouby, které drží zámek na místě a posuňte ho nahoru nebo dolů, dokud nedosáhnete správné polohy pro zajištění bezpečného zavření.
  2. Po dosažení správné polohy utáhněte šrouby a zkontrolujte, zda se okno zamyká správně.

Je důležité plastová okna pravidelně seřizovat?

Odpověď zní ano! Pro správnou funkčnost a dlouhodobou životnost je důležité udržovat okna v dobrém stavu a pravidelné seřizování je právě to, co nám s tím pomůže. Dalšími benefity může být i energetická účinnost a také bezpečnost oken. 

Nebojte se oslovit na seřízení oken profíky

Netroufnete si na seřízení oken sami? Dáme vám TIP – pozvěte si profíky ve svém oboru.

Seřizování je totiž často nutností a svým neuváženým krokem můžete způsobit zbytečné problémy s provozem oken, mezi které se řadí i výrazný nárůst spotřeby energie v důsledku úniku tepla nebo chladu. 

Důležité je okna kontrolovat a v případě problému včasně reagovat na jakékoliv příznaky, které by mohly naznačovat potřebě seřízení oken. Zajištění pravidelné údržby oken je tudíž klíčové a nutné.

Podobné příspěvky