Jak postupovat při rekonstrukci domu

Nákupem domu či bytu se někdy finančně vyčerpáme natolik, že nám na rekonstrukci už moc peněz nezbývá. Jakmile si nějaké prostředky našetříme, můžeme v úpravách a rekonstrukci pokračovat. Nejdříve musíme zvážit postup prací a vše si naplánovat.

Začít s většími opravami až po delší době po nastěhování znamená, že budete mít řemeslníky v domě. Postup prací je proto třeba opravdu důkladně promyslet a dodržet určitý postup. Nezačínejte opravou přízemí, ale pusťte se nejdříve do krovů, podkroví a střechy. Jinak vám může zrekonstruované přízemí poškodit silný déšť.

Správný postup rekonstrukce

Nejprve je nutné opravit hrubé nosné konstrukce a poruchy domu či bytu a až potom pokračovat k povrchům a viditelným částem. Jakmile budou základy, izolace proti vodě a konstrukce krovu zakryté dalšími vrstvami, už bude velmi náročné je vyměnit. Vyhněte se případným haváriím a katastrofám. I když to stojí čas a peníze, a není to vidět, investujte prvně do konstrukcí, ke kterým se později nedostanete. 

Najděte si stavebního odborníka

Plánovanou přestavbu a rekonstrukci promyslete se zkušeným stavebním inženýrem nebo architektem ještě než začnete se stavebními pracemi. Pomůže vám určit, co vše je třeba vyměnit a opravit, rozdělit stavbu na etapy, připraví projektovou dokumentaci a pomůže získat stavební povolení či ohlášení stavby. Přidat odstavec: Finance na stavbu Asi každý, kdo někdy rekonstruoval, ví, jak finančně náročné to je. Schází vám peníze na stavbu? Zvažte financování půjčkou. O výhodách a nevýhodách půjček na rekonstrukci se více dozvíte zde.

Neustále větrejte

Pokud jste koupili starší dům, který byl dlouho zavřený a držel v sobě všechnu vlhkost, než začnete cokoliv dalšího opravovat, důkladně větrejte. Větrejte klidně i několik měsíců. Usnadní vám to odhalit případné nedostatky. 

Začněte od střechy

Nestačí jen sundat střešní tašky a položit nové. Někdy se musí měnit i krovy. Dříve neobývané podkroví se snažte co nejvíc využít. Můžete tam mít kromě běžných místností alespoň pracovnu, ateliér nebo hrací koutek pro děti. Jakmile se na staré půdě udělá nová podlaha a tepelná izolace, už se v podkroví často nedá rovně postavit. Při rekonstrukci střechy ji můžete zvednout klidně víc než o metr pracovní plošiny.

Odstraňte vlhkost a zaměřte se na izolaci

Vlhkosti se zbavíte pomocí drenáže a hydroizolačního nátěru zvenčí kolem základů a podzemní části domu. Nosné zdi domu se někdy musí podříznout, použít injektáž nebo použít jiné opatření. Oslovte specialistu na sanace zdiva. I když jsou opatření finančně náročná, vyplatí se. Izolace je základem komfortního bydlení. 

Úspory tepla

Nejvíc energie uteče okny, proto počítejte s výměnou. Střechu zaizolujete při její výměně. Zaizolujte i podlahu v přízemí. Tepelně izolační obálku dokončete novou fasádou. Výměna vzduchu rekuperační jednotkou sice ve starším domě nezajistí velkou úsporu tepla, ale zajistí stále čerstvý vzduch a odvede vlhkost z domu. V případě rekonstrukce střechy se vyplatí přemýšlet i nad instalací dalšího úsporného opatření – fotovoltaických panelů, na které lze navíc získat dotaci, a tak snížit nejen své účty za energie, ale také náklady samotné.

Prověřte praskliny ve stěně

Než začnete s výmalbou, větší praskliny ve zdi musí prověřit statik. Naneste na ně sádrové terče, které pár měsíců sledujte, zda prasknou. Pokud se trhlina zvětšuje, statik navrhne vhodné řešení. Často praská zeď stavěná později než dům mezi domem a přístavbou, nebo stěna, pod kterou zatekla voda ze střechy. Po opravě zdí můžete začít malovat. Podívejte, jak vymalovat pokoj snadno a rychle. 

Myslete na dispozice místností

Možná vám původní styl rozmístěných místností nevyhovuje. Nebojte se vyměnit třeba ložnici za obývací pokoj nebo kuchyň za koupelnu. Do bourání nosných stěn se bez stavebního inženýra nepouštějte. Příčky však změníte snadno. I když budete muset přebudovat rozvody, komfort bydlení se hodně zvýší. 

Vnitřní instalace a rozvody

Ve starých domech je třeba většinou vyměnit všechny rozvody. Vodovodní trubky bývají zarostlé, elektřina bývá vedena ve starých a slabých drátech a bez správného jističe a topení zase teče. Při přestavbě se často mění kuchyňská linka, přesouvá WC i koupelna. Původní rozvody je třeba předělat. Pokud to ale nepodceníte, můžete se pak konečně pustit třeba do koupelny nebo kuchyně na míru

Podobné příspěvky