Uzavřený mezi čtyřmi stěnami?
Prostor, který obýváme, významně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Někdo je šťastný v malém stroze zařízeném 1+1, jiný potřebuje vzdušný prostor s designovými prvky. Záleží na vkusu, ale především na materiálních možnostech.
Především musí být životní prostor místem, kde se dají dobít baterky. Tedy prostorem, kde se cítíte bezpečně, místem, kde si odpočinete, kam chcete pozvat přátele, daří se vám v něm přemýšlet, pracovat a kvalitně spát.
Nájem nebo vlastní bydlení?
Stále častěji se mladí (a nejen úplně mladí) lidé musí v současné ekonomické situaci nad tímto otazníkem zamýšlet. Totéž platí o volbě: sám nebo u rodičů? Studenti se chtějí osamostatnit, ale je třeba zvážit, aby je existenční nejistota skutečnost, zda zaplatí nájemné, spíš nestresovala, než jim dávala křídla. Vždy je potřeba si sednout, udělat finanční rozvahu a zvážit, jestli nebude menším rizikem zůstat ještě několik měsíců u rodičů. I za cenu ústupků od vlastních představ bydlení a ztráty soukromí.
Práce z domova nebo v kanceláři?
Doba lockdownu v covidu úplně změnila pohled na životní prostor, to potvrzují psychiatři v Praze. Museli jsme zůstat doma, pracovat formou home office, žít často ve stísněném prostoru s malými dětmi a zároveň být v kontaktu se zaměstnavatelem. Přestali jsme chodit s přáteli do restaurací, na večírky. Zjistili jsme, že domov je třeba proměnit na místo, kde zvládneme vše: Práci, rodinu, odpočinek, život.
Útěk na venkov a do přírody
Je dobré také zvážit, jestli jste městský nebo přírodní typ. Obě varianty mají svá pro a proti: Venku budete blíž přírodě, pomalejšímu tempu, psychika se zklidní po rušném městě, ale zase je potřeba dojíždění, logistika rodinného programu se školami, kroužky, vyšší náklady na dopravu. Městští lidé si toto ušetří, ale v bytě neprožijí podvečerní relax na zahradě. Trendem určitě zůstává snaha rodin vystěhovat se za hranice měst, zvolit přírodu.
Upravte si prostor na míru a pravidelně užívejte Béčko
Je jedno, kde, žijete, ale jak se cítíte, s kým žijete a kde je vám dobře. Psychice může pomoci rekonstrukce, barevnost, materiály, ale i izolace, která byt odhluční, rolety a závěsy, které ztlumí zvuky a světlo nebo naopak prosvětlení. „Je dobré se poradit s odborníkem, psychologem, psychiatrem o tom, co vám vytvoří komfortní zónu, radí psychiatři z Prahy, kteří mají bohaté zkušenosti se změnami psychiky v nevyhovujícím prostředí. Pomoci mohou i vitamíny (především vitamin B) a vhodná strava. Vitamin B1 (thiamin) udržuje duševní rovnováhu a zlepšuje psychickou výkonnost. Vitamin B3 (niacin) se využívá při ovlivňování stavů úzkosti a depresí. Při předcházení stresu se osvědčuje také vitamin B6 (pyridoxin) a B9 (kyselina listová). Jídlo bohaté na vitaminy, minerály, ale i serotonin, podporují psychickou rovnováhu. Serotonin najdete ve vejcích, mořských rybách, avokádu, tofu, luštěninách, banánech. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny v oříškách zase fungují jako přírodní antidepresivum.
Někdy pomůže úklid, květina, svíčka
Velkou roli hrají detaily. Důkladně ukliďte, vyvětrejte, nakupte si květiny, zapalte svíčky, rozvoňte byt vonnými silicemi a oleji. Naučte se odpočívat, těšit se z maličkostí, mít stále nějaký plán, program, ke kterému se upínáte.
Pro dosažení harmonického prostředí pro psychické zdraví v našem bydlení je jednoduše důležité zvážit každý detail, včetně výběru luxusních a designových dveří a podlah. Tyto prvky nejenže slouží jako funkční součásti interiéru, ale také mohou mít vliv na naši psychiku.