| | |

Zvolit vinylovou, nebo spíše laminátovou podlahu?

Současný trh s podlahovými krytinami je poměrně rozmanitý, a proto máte z čeho vybírat. V první řadě byste si však měli zjistit podrobnější informace o jednotlivých materiálech, až poté byste jste se měli rozhodnout pro konkrétní řešení. V následujících řádcích se zaměříme na vinylové a laminátové podlahy, jejich vlastnostmi, klady a nedostatky.

Vinylová podlaha

V posledních několika letech se do popředí prodrala vinylová podlaha, která je sice vyrobená z PVC, nicméně nejedná se o klasické linoleum. Vinylová podlaha se vyznačuje mnohem lepšími vlastnostmi, je dodávána v dílcích, co usnadňuje pokládku.

Laminátová podlaha

Další alternativou je laminátová podlaha používaná v minulosti jako levnější náhrada dřeva. V podstatě se jedná o dřevovláknité desky, jejichž instalace je poměrně rychlá. Co se týče výhod, laminátová podlaha je nenáročná na údržbu, odolná proti otěru i slunečnímu záření. Počítejte však s tím, že se nedoporučuje do příliš vlhkého prostředí například do koupelny. Nevýhodou laminátové podlahy je její hlučnost.

Vinylová vs. laminátová podlaha

Pokud bychom měli srovnat vinylovou a laminátovou podlahu, tak v obou případech jde o vysoce odolné podlahové krytiny, jejichž cena se pohybuje v širokém rozpětí. Samozřejmě narazíte jak na levnější varianty za pár stovek korun, ale  i dražší za více než tisíc korun za metr čtvereční. Cena by však neměla být rozhodujícím faktorem, spíše se ptejte nejprve na vlastnosti a kvalitu.

Základní rozdíl je v tom, že laminátové podlahy jsou tvrdší, zatímco vinylové jsou příjemné na chůzi. S tvrdostí je spojena také vyšší hlučnost, kterou je však možné zmírnit protihlukovou podložkou, to je však další výdej.

Vinylovou i laminátovou podlahu můžete bez problémů položit do místností s podlahovým topením, ovšem více doporučovaný je spíše vinyl, neboť má nižší tepelný odpor. Výhodou vinylové podlahy je odolnost vůči vlhku. Pokud chcete aby měla vaše nová podlaha vzhled dřeva, není to problém, neboť si můžete jak u vinylu tak i laminátu vybrat z pestré škály dekorů imitujících různé dřeviny.

Pravděpodobně vás ještě zajímá, jak je to s údržbou. Vinylové a laminátové podlahy stačí přetřít vlhkým mopem a očistit šetrným přípravkem. Podívejte se, na jaký nejlepší parní mop se hodí na vaši podlahu.

Laminátové podlahy do koupelny

Výrobci podlahových krytin se neustále snaží zdokonalovat výrobní technologie i samotné materiály, a proto vás zřejmě ani nepřekvapí, že se na trhu objevují i laminátové podlahy upravené tak, aby se dala použít i v koupelnách, tyto laminátové podlahy disponují voděodolnou úpravou.

Podobné příspěvky