Vychytávky pro uklizenou a elegantní zahradu, na které si mohou hrát děti a dovádět psi
Ke každému správnému rodinnému domu patří zahrada. Zahrada je místo, kde můžete odpočívat nebo se bavit s přáteli a rodinou. Také si na ní mohou hrát děti a prohánět se různí domácí mazlíčci v čele se psy.
V tomto článku se podíváme na to, jak udržovat zahradu hezky uklizenou díky nádobám, kam lze dávat veškerý bioodpad, který na zahradě přirozeně a pravidelně vzniká v nezanedbatelném množství. Také vám dáme tip, jak na zahradě spolehlivě zabavit vaše děti, a představíme si, jaký můžete vybrat útulný příbytek pro vaše chlupaté čtyřnohé přátele.
Zatočte s bioodpadem
S výjimkou zimy je zahrada velkým zdrojem bioodpadu. Od jara do podzimu musíte najít místo pro hromady posekané trávy a při jarní a podzimní údržbě stromků a keřů k ní přibudou ještě ostříhané větvičky. Pokud máte na zahradě listnaté stromy, musíte se na podzim navíc postarat o spadané listí. Kam dát veškerý tento přírodní, ale zdánlivě nevyužitelný materiál?
Jedním řešením jsou popelnice na bioodpad. Do popelnice na bioodpad, která typicky má hnědou barvu, aby splývala s okolím a nerušila vzhled zahrady, můžete dávat řadu druhů biologicky rozložitelného odpadu ze zahrady a domácnosti (viz níže v článku), pokud ho nebudete chtít kompostovat. Popelnici naplněnou bioodpadem lze odvézt například do sběrného dvora nebo do kontejneru na bioodpad, který v obcích často stojí na určitém místě v předem stanovených termínech.
Nepodceňujte funkci kvalitního kompostu
Jak už bylo zmíněno, bioodpad nemusíte vyhazovat a odvážet z vaší zahrady pryč – díky kompostování se z něj totiž může stát kvalitní a cenné hnojivo například pro váš záhon se zeleninou nebo pro pokojové rostliny. Kompost, který projde celým procesem kompostování a je složen z kvalitního bioodpadu, je velmi bohatý na živiny.
Kompost je zcela hotový zhruba po roce, někdy ho lze využít i dříve. Hnojit s ním můžete na jaře i na podzim. Nepoužívejte ho pro pěstování samostatně, buď ho zaryjte do záhonu, nebo ho smíchejte se substrátem pro pokojové rostliny v květináči či truhlíku, kde by měl tvořit asi čtvrtinu obsahu výsledné směsi.
Přeměna bioodpadu na kompost probíhá v kompostérech se systémem odvětrávání v podobě otvorů na všech bočních stěnách a případně i víku. Díky odvětrávání nezačne biologicky rozložitelný odpad v kompostéru hnít. Není od věci ho jednou či dvakrát za rok přeházet vidlemi, aby se ještě více provzdušnil a všechny jeho složky se promíchaly. Kompostéry nemají žádnou podlážku, aby se do nich dostaly mikroorganismy podporující vznik kompostu.
Co všechno patří do kompostéru nebo popelnice na bioodpad?
- tráva
- listí
- větvičky, odřezky keřů, štěpky
- sláma, seno
- popel ze dřeva
- rozložitelné zbytky z kuchyně (většina zbytků ovoce a zeleniny, kávová sedlina a čajové zbytky, ořechové skořápky)
- třísky, piliny, hobliny
- trus hospodářských zvířat (ne domácích masožravých zvířat)
Co například nepatří do kompostéru nebo popelnice na bioodpad?
- kosti, maso, tuky
- pecky a slupky z tropického ovoce
- rostliny napadené plísní
- popel z uhlí
- chemicky ošetřené materiály
- časopisy
- kameny, plast, kov, sklo atp.
Zabavte děti stylovým místem na hraní
Když už máte zahradu uklizenou, přichází čas na její zkrášlení a vybavení funkčními prvky. Pokud máte malé děti, nebo k vám třeba jezdí na návštěvu vnoučata, určitě ocení místo na hraní, které se téměř stane jejich druhým domovem. Jedná se samozřejmě o dětský domeček na hračky, kde si budou moci uschovat všechny své venkovní hračky a hrát si v něm. Díky domku mohou děti zkrátka zábavně trávit čas v podstatě venku místo toho, aby byly zavřené v opravdovém domě a koukaly na televizi nebo displeje telefonů a tabletů.
Navíc v případě, že pořídíte hezký, nejlépe dřevěný domek, bude to nejen elegantní dětské útočiště, ale také ozdoba vaší zahrady.
Nezapomeňte na komfort domácích mazlíčků
U domečků ještě zůstaneme, tentokrát však nejsou určeny dětem, ale vašim chlupatým čtyřnohým mazlíčkům. Psí domečky, neboli prostě psí boudy, jsou útočištěm pro různé rasy psů různé velikosti.
Psí boudy jsou dostupné v mnoha provedeních, dobře na zahradě budou opět vypadat hlavně ty dřevěné, ať už barevně lakované, nebo v přírodním odstínu použitého dřeva. Velikost boudy a její typ záleží na velikosti vašeho čtyřnohého přítele a na tom, jak velký komfort mu chcete dopřát. Menší boudy s téměř zcela otevřenou čelní stěnou jsou pro psa vhodné jako místo na odpočinek za pěkného dne. Některé, trochu větší boudy pak psům umožňují se uvnitř lépe schovat mezi stěnami, takže psi mají větší klid a můžou v boudě pohodlně přečkat i déšť.