| |

Tipy na vedení kabelů u stolu

Uspořádání kabelů u stolu může být skličující úkol, ale pro udržení pořádku doma nebo na pracovišti je to zásadní. Existuje několik různých způsobů, jak můžete mít kabely vedené tak, aby nerušily vizuální dojem. Přečtěte si několik našich praktických tipů.

Kabelové boxy

Jednou z variant, jak ukrýt a vést kabely, jsou kabelové boxy neboli organizéry. Box má nejčastěji na obou stranách krytu otvory pro kabely. Dovnitř můžete uložit napájecí adaptéry, nabíjecí kabely a dokonce i třeba zásuvkovou lištu – a udržet tak větší pořádek. Tento způsob uspořádání je často i dekorativní. V nabídce ho najdete v různých velikostech a z různých materiálů, jako je dřevo, bambus i plast.

Kabelové boxy jsou vhodné nejen pro organizaci u stolu, ale také na televizní skříňce nebo na polici, na nočním stolku či na kuchyňské lince. V kabelových boxech lze skrýt především změť kabelů, která často vzniká na zásuvkové liště. Kabely jako takové jsou z boxu vyvedeny doleva a doprava. Jsou sice stále viditelné, ale mnohem lépe uspořádané.

Kabelové lišty a sběrače

Další možný typ organizace kabeláže jsou kabelové lišty a sběrače, kdy v kruhovém nebo čtvercovém průřezu lze skrýt jeden nebo více kabelů. V nabídce je najdete v mnoha různých provedeních, často s flexibilní délkou a různých materiálů. Kabelové lišty jsou vyrobeny z plastu, kovu nebo ze dřeva a lze je vybrat tak, aby ladily se stylem zařízení bytu a místem instalace. Lze připevňovat i ke stěně s již předvrtanými otvory nebo v případě plastových i s pomocí oboustranné lepící pásky. Často je tento způsob organizování kabelů využíván pro pracovní stoly a počítače, nástěnné televizory, stropní svítidla i kuchyňské linky.

Držáky kabelů

Kabely mohou být vedeny i pomocí držáků kabelů, které jsou nejčastěji z plastu či kovu. Lze jej připevnit na stěnu, soklové lišty i na zadní stranu nábytku, což umožňuje kabely skrýt a vést je podle svých představ a potřeb. Výhodou držáků je, že jsou kabely částečně pohyblivé, což oceníte například u polohovacího stolu. Vést kabeláž u pevné konstrukce je snazší, ale když se stůl pohybuje, je potřeba nad organizací kabelů více uvažovat. Držáky jsou i samolepicí, takže je připevníte kamkoliv a případně je můžete odlepit, aniž by zanechaly stopy. Některé modely jsou opatřeny hřebíky nebo šrouby, které zaručují spolehlivé připevnění. Používají se hlavně tehdy, když je třeba vést více kabelů či jeden velmi silný.

Drátěné kabelové žlaby

Žlaby se ve většině případů používají ke skrytí zásuvkových lišt i síťových adaptérů. Tyto drátěné kabelové žlaby lze připevnit mimo jiné také pod desku pracovního stolu, do přihrádek regálů a TV skříněk.

Kabelové pásky a suché zipy

Snadné, levné a rychlé řešení uspořádání je jednoznačně suchý zip nebo stahovací pásky, které rovněž zajistí, aby byly kabely pohromadě. Můžete je také použít k uchycení kabelů k podlaze, stěně nebo stolu. Pokud používáte stahovací pásky, nezapomeňte se ujistit, že jsou dostatečně pevné, ale kabely neškrtí.

Skrytí pomocí dekorativních předmětů

Jednoduchá, ale efektivní varianta skrytí kabelů či změti kabelů, je využití dekorativních předmětů. Zpravidla lze tyto předměty jednoduše umístit na podlahu před zásuvku nebo zásuvkovou lištu. Jistě si poradíte i pokud máte minimalisticky zařízený byt. K účelu zakrytí nevzhledných kabelů můžete využít například zrcadlo, květináče nebo vázy, obrazy, knihy, skříňku či křeslo.

Podobné příspěvky