| |

Biodynamické osvětlení je ekonomické a přizpůsobuje se potřebám organismu

Chcete si doma vytvořit zdravé prostředí, ve kterém se budete cítit v dokonalé pohodě a plní energie? Pak se při vybavování interiéru nezaměřujte jen na estetickou stránku věci. Důležitá je i kvalita osvětlení, které v jednotlivých místnostech používáte. Roli přitom nehraje jen intenzita, ale také barva světla.

Jaké klady a nevýhody má LED žárovka?

LED žárovky jsou úsporné a navíc disponují dlouhou životností. Jsou tedy skvělou volbou pro ty, kteří chtějí šetrně hospodařit s rodinným rozpočtem i zdroji. Každému ale světlo LED žárovek, nemusí vyhovovat. LED žárovka totiž produkuje ve srovnání s jinými světelnými zdroji výrazně větší podíl modré složky světla. Právě tomu by se však lidé měli ve večerních hodinách a v noci spíše vyhýbat. Může totiž zapříčinit únavu, nespavost a další poruchy spánku. Právě v této souvislosti je někdy zmiňovaná škodlivost LED žárovek. Problém s modrou složkou světla však lze řešit volbou správné žárovky a vhodného stínidla.

V místnostech určených k zábavě, odpočinku a relaxaci volte teplé světlo

Studené bílé světlo může být přínosné v kuchyni, pracovně i v dílně, do ostatních místností ale raději pořiďte žárovky s teplým světlem. Uvidíte, že se díky nim budete cítit ve větší pohodě a také  se snáze uvolníte. Před usnutím a při relaxaci je nejlepší rozsvítit osvětlení s teplým žlutým odstínem.

Biodynamické osvětlení v průběhu dne mění své vlastnosti

Obzvláště během zimních měsíců se u mnoha lidí v oblastech více vzdálených od rovníku projevuje světelná deprivace, která může snadno vyústit v pocity úzkosti a deprese. Je tedy důležité zajistit si během dne dostatečnou náhradu slunečního svitu z umělého zdroje. Večer je však potřeba, aby osvětlení mělo co nejnižší podíl modré barvy. Biodynamické osvětlení se přizpůsobuje přirozenému dennímu cyklu a během dne mění intenzitu i barevný odstín.

Podobné příspěvky