| |

Dětské ohrádky pomáhají zvládat péči o děti

S narozením dítěte nás čeká celá řada nákupů. Mnohé se ukážou být zbytečnými. Každé dítě je totiž jiné a rovněž naše zvyky a životní styl se různí. Co však je užitečnou pomůckou pro všechny rodiče, ale zejména oázou bezpečí pro děti, jsou dětské ohrádky.

Dětské ohrádky jako benefit pro rodiče i děti

Na dětské ohrádky se z času na čas sesype vlna kritiky od části maminek. Jsou obviňovány z toho, že slouží jako odkladiště pro děti, které v nich mohou trpět separační úzkostí, zpomalovat jejich rozvoj, či dokonce být problémem pro vývoj pohybového aparátu a páteře. Takto bychom mohli ale obviňovat cokoliv, třeba dětské kočárky. Rozumně používaná ohrádka je pro dítě zejména oázou bezpečí. A mohu mluvit i z vlastní zkušenosti. Naše dítě nemělo po narození pokojíček. Navíc ani ten by nevyřešil to, že je dítě nutné někdy prostě dát do zcela zabezpečeného prostoru. Pokud vám v obývacím pokoji hoří kamna a v kuchyni na sporáku máte několik hrnců, je dítě skoro nemožné uhlídat před případnými riziky. Proto je vhodnější, jakmile není pod 100% dozorem, použít ohrádku. Neznamená to, že se dítěti nevěnujeme. Pouze dbáme o jeho bezpečí.

Ohrádka je pro dítě prostorem pro hru

Je dobré vždy striktně rozlišovat prostor postýlky určené k odpočinku a prostor pro hru, kterým může být ohrádka. Je dobré, když si malé dítě zvykne, že právě zde má své oblíbené hračky, a také se tady s nimi může hrát. Nešlapete po kostkách, nehledáte neustále jednotlivé dílky hraček, prostor též snadněji uklízíte.

TIP: Jak naučit dítě spát v postýlce?

Jsou někdy ohrádky pro dítě nevhodné? Na pozoru bychom měli být pouze tehdy, pokud dítě začne ohrádku a její šprušle používat jako pomůcku pro zvedání se dříve, než je k tomu uzpůsoben jeho pohybový aparát. Neměli bychom ji používat ani jako nástroj k sezení dítěte s oporou dříve, než to zvládá samo. Pokud se tomu vyhneme, nabízí pak ohrádky pro děti na hraní již pouze samé benefity. Rozhodně patří do každé domácnosti s malými dětmi.

Jak si vybrat dětské ohrádky?

Je pravděpodobné, že si s jednou dětskou ohrádkou nevystačíme. Liší se totiž nejen materiálem (plast, textil, dřevo apod.), ale též svojí vhodností pro různý věk dítěte a samozřejmě i svojí velikostí. Jinak vypadá dětská ohrádka pro miminka, jinak pro batolata. Dítě si může ohrádku oblíbit natolik, že ji budete používat i v pozdějším věku. U nás doma ji miluje i čtyřleté dítě, které si z ní v pokojíku s naší pomocí postavilo skvělý bunkr. Jiná, již rozebraná, slouží jako designový držák na dětské časopisy.

Velice praktickými jsou též mobilní, tedy skládací ohrádky. Nezabírají místo, pokud je zrovna nepotřebujeme, a snadno si je přibalíme na cestu s dítětem na dovolenou či za prarodiči. Cestovní ohrádky zajistí bezpečí v jakémkoliv cizím prostředí. Jen stěží dokážete na návštěvě eliminovat to, že dítě nenajde při plazení se po zemi zakutálené magnetky nebo baterie, které děti po spolknutí vážně ohrožují na životě. Náš byt dětem přizpůsobíme, ale v cizím prostředí číhá nebezpečí na každém kroku a ani o něm nevíme. Převrácený nábytek, stržené hrnce, léky v dosahu… To je jen pár fatálně končících nehod dětí v cizím prostředí. Dětské cestovní ohrádky jsou nepostradatelným pomocníkem při cestování i návštěvách.

TIP: Dětské ohrádky – jak ohrádky pro děti na hraní, tak cestovní ohrádky, nabízí e-shop Bambino.cz.

Podobné příspěvky