| | |

Vintage styl bydlení má něco pro každého

Ikonické kusy nábytku, kvalitní materiály a nádech historie. Vintage styl bydlení vypráví příběh let minulých, tak si ho pojďte poslechnout.

Vintage styl bydlení v sobě ukrývá starší prvky, které kombinuje s moderním designem. Najdete v něm tak trochu romantiky, ale i čistě praktické kousky. Jaká bude konkrétní kombinace záleží na vašem vkusu a možnostech interiéru. Stačí si vybrat oblíbené období a rozmyslet si, co od něj očekáváte.

Je to vintage nebo retro?

Tyto pojmy se často zaměňují, přesto každý znamená něco jiného. Oba styly ovšem hledají inspiraci v minulosti, každý to jen dělá trochu jinak.

Zatímco retro styl bydlení si klidně zařídíte z úplně nových kousků, jako jsou retro komody, křesla nebo židle, které se jen inspirovaly dobou, pravý vintage styl zraje s časem a ideálně byste měli mít aspoň nějaké kousky původní.

Jednoduše řečeno, za vintage lze považovat vše, co je starší 20 let, ale mladší než 100 let a zároveň je časem prověřené. Výlet po bazarech nebo prohledání půdy u prarodičů je tady téměř povinnost.

Základní znaky vintage stylu

Typické prvky vintage stylu závisí na zvoleném období, společným jmenovatelem mohou být například následující:

  • neutrální a pastelové tóny,
  • přírodní materiály jako jsou dřevo, kámen nebo železo,
  • masivní zdobený nábytek – ideálně renovované původní kousky,
  • tapety s květinovými a přírodními motivy,
  • pohodlné čalouněné posezení,
  • objemné záclony a závěsy – jednobarevné nebo s květinovými motivy,
  • dřevěné parkety nebo koberce.

Ikonické kusy nábytku, které ve vintage stylu nesmí chybět

Vintage nábytek je časem prověřený a s citlivou renovací může sloužit dost dobře i další generace. Mezi ikonické kousky pak zajisté patří masivní vyřezávané příborníky, komody nebo sekretáře, stejně jako pohodlná čalouněná křesla na nožičkách nebo kožené sedačky patinované časem.

Dále tady najdete masivní knihovny, zdobené toaletní stolky nebo houpací křesla. Protože se jedná o nábytek z poměrně širokého časové období, pojicím prvkem je tady především léty prověřená kvalita. Drobné nedokonalosti způsobené zubem času jsou v tomto stylu spíše předností.

Jak si zařídit bydlení ve vintage stylu

Tento interiérový styl se hodí nejlépe do domů s historií, v moderním paneláku mu to tolik nesluší. Ve starších bytech navíc často naleznete původní prvky, od kterých se při zařizování můžete odrazit. Stačí je citlivě zrenovovat a vdechnout jim nový život. V moderním bydlení myslete na to, že méně je v tomto případě opravdu více. Stačí jen jeden výrazný solitér a jemné doplnění bytovým textilem.

Nejprve si vyberte období, které se vám nejvíce líbí

Pro milovníky jasně vyhraněných designových stylů je téměř nezbytné zvolit si konkrétní období, do kterého budou ladit prvky v interiéru. Pokud bydlíte v historickém domě, budete to mít s rozhodováním jednodušší. Zkrátka zvolte dobu, v jaké byl dům postaven.

Zapojte svoji vlastní originalitu a propojte původní s novým

Do původních prvků nechte vstoupit trochu vlastní inspirace a doplňte je o moderní vybavení, bez kterého si pohodlný život už dnes jen těžko dovedeme představit. V rámci propojení s moderními dekorativními prvky je dobré udržet jakousi rovnováhu. Kombinace starého s moderním může na první pohled vypadat nesourodě, ale ve skutečnosti se v ní ukrývá jasné poselství a originální podpis tvůrce místnosti. Cílem každého zařizování je vytvořit personalizovaný interiér, ve kterém se budete cítit dobře.

Nezapomeňte na jemné detaily, které dotvoří celek

Pro dotažení vzhledu nesmíte zapomenout na důležité detaily, jako jsou dekorace na poličkách, starý porcelán místo nových talířů a hrníčků, obrazy ve zdobných rámech nebo vhodná volba textilu. To všechno jsou body, které výrazně ovlivňující celkový vzhled interiéru. Při přemýšlení, co by se vám ještě mohlo hodit, sledujte i funkční využití dané věci. Cílem není si z bytu udělat bazar, ale funkční a harmonický celek.

Tipy na doladění vintage stylu v každé místnosti

Obývák

Základem nejen vintage obýváku je pohodlná sedačka. V tomto případě nešlápnete vedle s koženou sedačkou s přirozenou patinou, nebo s repasovaným kouskem s novým čalouněním. Jestli bude mít pohovka květovaný textilní potah nebo jednobarevný sametový, je už čistě na vás. Sedačku by pak mělo doplňovat také křeslo. Své místo tady má ikonický ušák i pohodlné houpací křeslo. Sedací soupravu ale laďte do jednoho období, případně doplňte vintage kousek s moderním nábytkem. Kombinace několika historických období by mohla působit přeplácaně.

Další kus nábytku, který v obýváku nesmí chybět, je prosklená vitrína. Pokud se chcete chlubit starožitným porcelánem nebo třeba úspěchy svých dětí, určitě ji do interiéru zakomponujte také. Výstavku si ale nemusíte dělat jen ve vitríně, zarámované fotky na stěně vyniknou stejně dobře.

Ložnice

Vintage ložnice je něžná a romantická. Při zařizování vsaďte na pastelové tóny a přírodní materiály jako jsou čistá bavlna, len, hedvábí, ale i vlna nebo kůže. Své místo tu má určitě postel s nebesy, ale pokud byste chtěli nenápadnější solitér, jistí to například toaletní stolek nebo šperkovnice. Do ložnice patří květinové povlečení, tapety a hromada dekoračních polštářků. Na okna pak nařasené závěsy, ideálně dlouhé až na zem.

Koupelna

Vintage vzhled koupelně dodá samostatně stojící vana na nožičkách i zdobné zrcadlo atypických tvarů. Záleží, jak moc chcete do přeměny investovat. Pokud koupelnu teprve zařizujete, začněte doslova od podlahy. Dnes naštěstí není problém sehnat dlažbu ve vintage stylu. Zapomeňte na velkoformátové dlaždice, vintage fandí malým dlaždičkám, které vytváří efektní geometrické obrazce. Na doladění atmosféry volte dekorace v podobě různých flakonů, lékárenských dóz a podobně.

Kuchyně

Zatímco spotřebiče z dob minulých v dnešní době už neobstojí, takové příborníky nebo komody jsou tu víc než vítané. Současné kuchyni dodáte vintage nádech právě nějakým repasovaným kouskem nábytku, jako jsou již zmíněné příborníky, nebo třeba i židle se stolem.

Důležité jsou ale také doplňky, jako jsou zdobnější úchytky u dvířek nebo původní porcelán. To vše doplňte kuchyňským textilem s květinovými potisky v tlumených barvách, a máte hotovo.

Podobné příspěvky