| | |

Dětský pokojíček snů

Chcete pro své ratolesti zařídit dokonalé útočiště, ale chybí vám inspirace? Pak jste na správném místě. Dnes vám přinášíme tipy, jak takový dětský pokojíček snů zařídit.

Nadčasovost

Je rozdíl, jestli plánujete zařizovat pokojíček pro miminko nebo puberťáka. Pokud tedy nechcete každých pár let dělat rekonstrukci a kupovat nové vybavení, zaměřte se už od začátku na nadčasové řešení. To obnáší především kvalitní materiály, které vydrží i desítky let a neutrální barvy. Takový základ pokojíčku pak můžete pomocí doplňků přizpůsobovat jednotlivým věkovým obdobím.

Barvy

Barvy stimulují u dětí rozvoj smyslů. Nemusí to nutně znamenat, že bude pokoj zářit všemi odstíny, výborně vypadají kombinace tlumených a pastelových barev. Pokud chcete stěny nějak ozvláštnit, v dnešní době je na trhu mnoho vkusných tapet nebo samolepek na zeď. Zajímavým prvkem může být také použití tabulové barvy na část stěny, stačí pak pořídit křídy a děti budou mít velké plátno pro umělecké výtvory.

Tematické pokojíčky

Nejlépe bude vašim dětem v prostředí, do kterého se promítnou jejich oblíbené pohádky, hry nebo postavy. Pomocí doplňků tedy můžete prostředí vyzdobit do princeznovského, pirátského, vesmírného, dinosauřího nebo třeba zvířátkového vzhledu.

Rozdělení prostoru

Ať už máte místnost pro dětský pokoj jakkoliv velkou, je třeba ho rozdělit do jednotlivých zón – pro hraní, spaní a učení.

Hrací část

Hra je pro zdravý vývoj dětí nezbytná a tak by pro ni měl být v dětském pokoji dostatečný prostor.

Hračky a zábavné prvky se budou měnit v souvislosti s věkem dítěte. Důležité je, aby v každém věku měly prostor pro rozvíjení osobnosti a kreativity. Pro malé děti to mohou být různé stavebnice, pro děti předškolního věku puzzle, lego a podobně.

U větších dětí už je to s vymýšlením zábavy náročnější, většinou chtějí jen sedět za počítačem nebo telefonem. Ale i tady pro vás máme řešení, jak je překvapit. Dětský stolní fotbálek bude bavit vaše ratolesti, jejich kamarády i vás. Na trhu je rozmanitý výběr designů a velikostí, jistě tak najdete ten pravý do vašeho dětského pokoje. Pokud vaše děti upřednostňují hokej před fotbalem, pořiďte jim airhockey.

Pro kreativitu malých dětí jsou například skvělé dřevěné kuličkové dráhy, který rozvíjí vynalézavost a jemnou motoriku. Kuličkové dráhy jsou však poměrně náročné na prostor, proto je na ně potřeba myslet při organizaci hrací části.

Prostor pro spánek

Kvalitní postel a matrace je základem pro zdravý spánek nejen u dětí. Dopřejte svým dětem místo ke spánku, kde se budou cítit bezpečně a užívat si každý sen.

Dětské postele by měly být především stabilní, se zaoblenými rohy a kvalitně povrchově zpracované, aby nehrozilo žádné zranění. Zdravotní matrace by měla být samozřejmostí.

Pokud máte více dětí a méně prostoru, výbornou volbou jsou palandy. Ušetří místo, a přesto bude mít každé dítě alespoň trochu soukromí.

Velké oblibě se mezi dětmi těší vyvýšené postele. Pod postelí tak vzniká další prostor pro hraní nebo odpočinek. Takové postele se dají doplnit o látkový domeček nebo stan, vznikne tak bunkr, do kterého se děti budou rády schovávat. Kromě žebříku či schůdků můžete pořídit k posteli skluzavku a rázem vznikne v pokojíčku další hrací prvek. Malým princeznám se budou líbit baldachýny nebo nebesa.

Děti milují čtení pohádek před spaním, proto by měly mít u postele svou vlastní knihovnu nebo alespoň poličku na knížky.

Pracovní kout

Dětem od předškolního věku nesmí chybět v pokojíčku psací stůl, umístěný co nejblíže oknu. Ať už pro psaní úkolů a učení, tak i pro malování a různé vyrábění. Stůl by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu. Pokud chcete aby stůl s dítětem rostl, vybírejte z polohovacích stolů, u nichž se dá výška pracovní desky jednoduše nastavit. Pokud hledáte inspiraci jak zařídit pokoj pro předškoláka můžete se podívat na spoustu obrázku nebo článků. Jeden takový článek je třeba na webu nasestarosti.cz.

Pro zdravá záda vašich dětí je nezbytná i kvalitní židle, ideálně také výškově nastavitelná.

Úložné prostory

Ani v dětském království nesmí chybět dostatek úložných prostor pro udržování pořádku. Ke skladování hraček jsou vhodné regály, do kterých se dají uložit různé boxy. Každá věc tak bude mít své místo a zároveň budou hračky chráněné před prachem. Boxy můžete vybírat v mnoha barvách a podle těch pak s dětmi rozdělit, co do jaké barvy budou uklízet.

Podlaha

Při výběru podlahy do dětského pokojíčku se zaměřte na kvalitu a snadnou údržbu. Děti si velmi často hrají přímo na zemi, proto je nutné povrch udržovat neustále čistý. Příjemná podlaha pro dětské hraní může být plovoucí nebo vinylová. Do hracího prostoru pak stačí přidat hrací deky nebo koberečky (třeba Shaggy) pro větší pohodlí a tepelný a komfort. Použití koberce po celé ploše pokoje není příliš vhodnou variantou, jelikož se v něm drží prach a roztoče.

Podobné příspěvky