| |

Jaké jsou aktuální trendy při výběru nových oken u rodinných domů?

Letní měsíce jsou obdobím, kdy se spousta majitelů domácností pouští do rekonstrukcí svých obydlí. Jejich součástí je rovněž výměna starých oken za nová. Jaké v tomto směru nyní máte možnosti?

Tradiční dřevěná okna přicházejí opět do módy

Ještě před několika lety se zdálo, že klasická dřevěná okna budou z českých rodinných domů pomalu mizet. Dnes se však trend opět mění spolu s tím, jak se hlavně mladí majitelé nemovitostí snaží volit přírodní materiály. A dřevěná okna jsou tím pádem přímo ideální. Navíc jsou spolehlivá, vydrží bez problémů desítky let, pakliže se správně ošetřují.

Alternativu k běžným dřevěným modelům představují špaletová okna, jež vyniknou zejména u historických objektů. Někdy je navíc v památkové zóně přímo doporučují architekti a další odborníci, aby nedošlo ke znehodnocení celkového cenného vyznění stavby.

Moderní řešení

V posledních dekádách se do popředí dostala plastová okna. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena. A vzhledem k tomu, že mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, nejedná se rozhodně o špatnou investici. Vždy je ale nutné, aby byla kvalitně provedena a odborně namontována. Při špatném způsobu montáže dochází ke značnému snížení efektivity těchto oken a rychlému stárnutí materiálu.

Trendem posledních let jsou hliníková okna. Jedná se o materiál, který má nejen velmi dobré izolační vlastnosti, ale je zároveň vysoce odolný, takže se okna z hliníku dají využít i v místech, kde panují například horší klimatické podmínky, případně stavba musí odolávat čilejšímu městskému a dopravnímu ruchu. Perfektně izolují nejen od chladu, ale také od hluku, takže po správné montáži skrz ně neprojde dovnitř domu prakticky žádný ruch zvenčí, což jistě vřele oceníte. Nevýhodu však lze spatřovat v přeci jen vyšší pořizovací ceně oproti plastovým variantám.

Podobné příspěvky