| |

Polohovací stůl a vybavení pro zdravý homeoffice

Homeoffice je v dnešní době častým benefitem v mnoha firmách. Pokud i vy patříte mezi zaměstnance, kteří si pravidelně užívají práci z domova, a nebo jste na volné noze a váš obývací pokoj je zároveň i vaší kanceláří, neměli byste podceňovat ergonomii pracovního místa.

Sezením u počítače tráví lidé více než 10 hodin denně. Jako lidé jsme byli stvořeni k pohybu, nikoliv k dlouhodobému sezení, které s sebou přináší mnoho zdravotních rizik. V článku se tedy dozvíte, jak takovým rizikům předcházet.

Polohovací stůl

Mezi nejúčinnější způsoby, jak své tělo ušetřit neduhů, způsobených sedavým zaměstnáním, bezesporu patří střídání práce vsedě a vestoje.

Perfektním prostředkem pro střídání pozic při práci je polohovací stůl, který je na první pohled nerozeznatelný od klasických kancelářských stolů, tudíž nijak nebude rušit vzhled vašeho domácího interiéru. Klíčový rozdíl tkví v tom, že polohovací stůl má mechanismus s elektrickým motorem, zajišťující jednoduché nastavení výšky pracovní desky od 58 do 123 centimetrů.

Polohovací stůl si každý může nakonfigurovat dle svých preferencí. Na výběr je z několika druhů konstrukcí různých barev, rychlostí polohovaní a nosností. Stejně tak desky jsou dostupné ve více barvách, dvou tloušťkách a čtyřech rozměrech. Pokud máte specifický rozměr prostoru, lze si nechat vyrobit velikost desky přesně na míru vašim požadavkům.

Širší využití

Největší oblibě se polohovací stoly těší především mezi lidmi, kteří pracují s počítačem. Avšak výbornou volbou jsou i pro školáky, studenty nebo pro další profese, které tráví většinu pracovní doby vsedě.

Jak správně pracovat vestoje?

Stejně tak, jak je škodlivé celodenní sezení, není zdravé ani celodenní stání. Pro vytěžení maxima benefitů ze střídání pozic u práce je vhodné dodržovat určitá doporučení.

Střídání pozic

Od typických kancelářských neduhů dokáže ulevit už 30 minut práce vestoje denně. Nejlepší je ale střídat pozice pravidelněji. Pro představu o optimálních časových intervalech se uvádí 20 minut sezení, 8 minut stání a 2 minuty pohybu. S ohledem na pracovní úkoly je často složité si intervaly stopovat, proto dejte na svůj zdravý rozum a dodržujte základní pravidlo – neseďte více jak 45 minut v kuse. Po čase zjistíte, který druh úkolů se vám dělá lépe vestoje a který vsedě, najedete si tak svůj vlastní systém a budete ho dodržovat automaticky.

Nepolevujte

Udělejte si ze střídání pracovních pozic rutinu a dodržujte ji každý den. Nenechte opadnout počáteční nadšení z nové vymoženosti a dopřejte svému tělu zdravější pracovní prostor.

Výhody práce vestoje

Ze zdravotního hlediska je práce vestoje pro naše tělo velmi prospěšná a snižuje riziko vzniku chorob, způsobených dlouhodobým sezením. Pomáhá od bolestí zad a krku, které jsou způsobené nadměrným zatížením svalů v oblasti beder a krku. Omezuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky a nadváhy.

Práce ve stoje může pomoci i při zdánlivě nesouvisejících problémech, jako je například dlouhodobé pískání v uších. To často způsobuje špatné postavení krční páteře. Déletrvající pískání v uších není radno podceňovat. Člověk by se kromě využití babských rad na pískání v uších měl také zastavit u svého lékaře.  

Kancelářská židle

I přesto, že začleníte do svého pracovního režimu práci vestoje, stále budete trávit hodně času i vsedě, proto je ergonomická kancelářská židle nezbytností. Na trhu je obrovský výběr a může být těžké se zorientovat. Na co se tedy při výběru zaměřit?

  1. Dostatečná nosnost – při přetěžování židle by mohlo dojít k nevratnému poškození jejích mechanismů.
  2. Vzdušné a snadno udržitelné materiály – nejvhodnější bývá kombinace prodyšné síťoviny s čalouněním. Materiál nesmí dráždit pokožku a měl by odvádět pot.
  3. Stabilita – pokud židli v domácnosti nemusíte pravidelně přemisťovat, vybírejte z těžších židlí, které zaručí výbornou stabilitu.
  4. Nastavitelnost – pro pohodlný posed by měla jít nastavit výška židle, podhlavník, bederní a područní opěrky.
  5. Sedák by měl být dostatečně široký a hluboký.
  6. Dynamika židle – synchronní mechanismy umožňují plynulé nastavení sklonu opěráku a sedáku.

Další vybavení pro zdravou kancelář

Existuje mnoho doplňků, které pomáhají předcházet bolestem a nemocem jednotlivých částí těla. Ergonomické podložky k myši a klávesnici proti syndromu karpálního tunelu, držáky na monitor, podnožky, opěrky lokte nebo opěrky zad.

Jak sedět u PC?

Zdravé sezení u počítače je stejně důležité jako volba správné kancelářské židle. Co je nutné dodržovat?

  • Vzpřímené držení zad.
  • Výška pracovní desky by měla být totožná s výškou loktů. Předloktí a loket by mělo svírat úhel 90°.
  • Monitor by měl být ve vzdálenosti 45-70 cm od očí.
  • Horní hrana monitoru by měla být mírně nad horizontální osou očí.
  • Myš a klávesnice by měly být v dosahové vzdálenosti.
  • Stehno s lýtkem by mělo svírat úhel 90°.
  • Nohy by měly mít pod stolem dostatečný prostor.

Podobné příspěvky