Jak jednoduchými triky ušetřit doma za energie

Na vývoj cen energií má ve velké míře vliv míra inflace. Ta teď není zrovna dvakrát uspokojivá a podle prognóz bude jen stoupat. Zásadní je také aktuální dění ve světě a mezinárodní konflikty. To jsou věci, které my spotřebitelé nedokážeme nijak ovlivnit. A s někdy až skokovými nárůsty cen energií se zkrátka musíme vypořádat. Přinášíme vám ale hned několik tipů na to, jak ušetřit za topení a spotřebu energie u vás doma.

Hlídejte si topení 

To, jak moc musíte doma topit, ovlivňuje hned několik faktorů. Stáří domu a míra jeho zateplení, kvalita oken a i to, jestli máte kolem bytu sousedy. Podle odborníků je ideální pokojovou teplotou 20–22 ℃. Je vám u takové hodnoty zima? Jestli máte doma třeba až 25 ℃, je jasné, že zbytečně přeplácíte za vytápění, a navíc ani pro svoje zdraví neděláte nic dobrého. Snižujete tím totiž vaši odolnost vůči nemocem. 

Zkuste to na začátku klidně v mikině a teplých ponožkách. Uvidíte, že si rychle zvyknete. Dejte taky pozor na nábytkem nebo těžkými závěsy zakryté radiátory. Nezapomínejte ani na jejich pravidelné odvzdušňování.

Pořiďte si termostat

Nastavte si termostat podle toho, kdy víte, že jste doma. Večer nechte teplotu vyšší, přes den a v noci nižší. Nemáte vlastní kotel, který by šel takhle nastavit? Pořiďte si termostatické regulační ventily, které dokážou vytopit místnost na danou hodnotu. Jen myslete na to, že je budete muset pořídit do všech pokojů s topením. V dnešní době se ovládají jednoduše pomocí aplikace v telefonu. 

Zaměřte se na okna

Nejspíš vás to překvapí, ale materiál, ze kterého okenní rám je, není z hlediska tepelných vlastností tak zásadní. Klíčová je stavební hloubka profilu okna, počet těsnění a vlastnosti izolačního zasklení. Správně provedená montáž se postará o to, aby v okolí oken nevznikaly v ostění tepelné mosty, kde dochází k prochlazování. Teplo zde nejen uniká, ale pokud se tam současně i sráží vlhkost, může se v okolí oken vyskytnout plíseň, jako důsledek vlhkosti. Aby okna správně izolovala, měla by být optimálně seřízena. Na podzim je toto potřeba zkontrolovat a také zjistit, v jakém stavu je těsnění. 

Jak správně větrat

Po předchozím bodu nesmíme zapomenout na větrání. Ne v každé domácnosti se totiž větrá v zimě tak, jak má. Ideální je nechat okno otevřené dokořán na pár minut a pak ho zase zavřít. Jednoduchým indikátorem je to, že když otevřete v zimě okno, na venkovní straně se objeví sražená vlhkost, která ale za pár minut zmizí, a to je okamžik, kdy byste měli okno zavřít. Chladný vzduch nestihne prostoupit stěnami a nábytkem, místnost pak zase rychle vytopíte. Jestli jste zvyklí větrat ventilací přes celý den, v zimě na to zapomeňte. Do bytu nedostanete dostatek čerstvého vzduchu, ten jen prochladne a vy zbytečně utrácíte za topení. 

Klimatizace nebo ventilátor?

Malá klimatizační jednotka, která ochladí jeden pokoj v bytě, má spotřebu kolem 1000 wattů. Některé domácnosti s hrůzou zjistí až při vyúčtování, že v létě utratili za energie víc než v topné sezóně. Pomozte si v horkých dnech raději klasickými ventilátory, které spotřebují v porovnání s klimatizací jen zlomek energie. Dnes už pořídíte takové, které vydávají jen minimální hluk. 

Jak přežít horké léto bez klimatizace? Třeba tak, že si osvojíte správné větrání okny. Ráno a později večer udělejte průvan, který vymění rychle vzduch v bytě a teplota uvnitř klesne. Přes den pak zatemněte závěsy nebo žaluzie. Venkovní stínění účinně chrání před přehříváním interiéru, protože teplo zadrží ještě venku. Vnitřní stínění je výrazně méně účinné, ale také trochu pomůže.

Jak ušetřit se spotřebiči 

Přemýšlejte nad spotřebou energie už při nákupu spotřebiče. Rozdíl mezi nimi poznáte podle energetických štítků. Spotřebiče jsou nastavené na škále A (neúspornější) až D (nejméně úsporné). 

O spotřebiče pravidelně pečujte. Ty zanedbávané mají náročnější práci a spotřebují víc energie. Typickým příkladem je namražená lednička, nebo vodním kamenem pokrytá rychlovarná konvice. Myčce usnadníte práci tím, že budete pravidelně čistit její filtr. Prachem zanesené větráky spotřebičů si taky žádají vyšší výkon. Na co dalšího se zaměřit?

Chladnička

Myslíte si, že čím víc věcí v lednici máte, tím víc musí jet naplno? Je to naopak! V téměř prázdné lednici není dostatek jídla, který by v sobě chlad zadržel. Ideální je mít zaplněnou lednici na 80 % a pravidelně se o ni starat – odmrazovat ji.

Pračka a myčka

Při praní využijte maximální možnou kapacitu pračky, stejně to dělejte i u myčky. Vybírejte si z eco režimů, které dnes mají běžně v programech. Nastavte čas jejich práce na dobu nízkého tarifu elektřiny. Možná vás překvapí, že se mu už neříká noční proud. Je to proto, že tento nízký tarif běží i přes den. Zjistěte si u vašeho dodavatele energií, kdy to je právě u vás doma. Podívejte se na jeho oficiální stránky, nebo kontaktujte infolinku. Budete k tomu potřebovat ještě kód z HDO přijímače – ten byste měli najít v rozvodné skříni vedle elektroměru. Jde o kombinaci čísel a písmen (například A4B3DP2).

Žárovky

Sviťte LED žárovkami. Jejich dnešní verze svítí stejně hezky jako klasické žárovky. Rozsvítí se prakticky ihned a jejich životnost je dlouhá a spotřeba výrazně úspornější. Obvyklé 60 W žárovce odpovídá 10W LED žárovka – a to už je pořádný rozdíl.

Hrnce bez pokliček

Vaření s nimi trvá to déle, a hlavně spotřebujete o dost víc energie. Dokonce až 3x tolik než s pokličkou. Dejte si i pozor na to, jak velkou plotnu pro daný hrnec využíváte.

Mikrovlnná trouba

Pokud si chcete ohřát jídlo, nejúspornější variantou je mikrovlnka. Nezapínejte troubu ani sporák, mikrovlnce stačí chvilka a jídlo máte ohřáté. 

Nabíječky v zásuvce

I když telefon nebo notebook od nabíječky odpojíte, pokud zůstane v zásuvce, spotřebovává pořád malé množství energie. Za rok to ale může udělat klidně pár stovek. Teď se podívejte, kolik nabíječek po bytě máte. Věříme, že díky našim tipům bude pohled na vaše vyúčtování energií o něco veselejší!

V této kalkulačce zjistíme, kolik můžete ušetřit.

Podobné příspěvky