| |

Split vs. multisplit klimatizace aneb chlazení více místností

Vytápění a ochlazování místností je velice aktuálním tématem. Jakou klimatizaci si ale máme vybrat a jak vyřešit větrání místností? Dozvíte se v tomto článku.

Chlazení místností je potřeba hlavně v letních měsících, kdy venkovní teploty dosahují tropů. Hodí se jak do velkých prostor, tak i do těch malých, jako jsou byty nebo kanceláře. Možností chlazení je ale více, jak tedy vybrat ten správný způsob? Jaký je rozdíl mezi split a multisplit klimatizací a která z nich je vhodná do daného objektu? Na to se zaměříme v tomto článku.

Rozdíl mezi split a multisplit klimatizací

Možná už jste tyto dva pojmy někdy zaslechli, ale nejste si úplně jisti, co znamenají. Jedná se o označení druhu klimatizace. Lépe řečeno, o způsob, jakým fungují.

Split klimatizace znamená, že existuje jedna jednotka, která je umístěna venku a další jednotka, která je upevněna uvnitř místnosti. Hodí se ideálně do bytů či menších kanceláří. Jsou výborné pro přesné klimatizování a nepřetržitý provoz. Existují ve formě nástěnné jednotky, podstropní, parapetní či kazetové. Výběr je tedy na Vás, nicméně je vždy vhodné výběr konzultovat s odborníkem.

Další druh klimatizace, multisplit, se vyznačuje použitím více jednotek. Přesněji řečeno, z jedné jednotky umístěné venku a dalších až pěti jednotek umístěných uvnitř. Je tedy možné umístit jednotku do všech místností v domě, kde je to potřeba, a nechat je obsluhovat takto najednou. Jednotky multisplitových klimatizací mohou být v modelu mezistropní jednotky, nástěnné, parapetní či čtyřcestné kazety.

Výběr klimatizace se vždy odvíjí od Vašich potřeb. Při výběru venkovní klimatizační jednotky je třeba dbát na to, kolik vnitřních jednotek potřebujete připojit a jaký výkon by měla mít jednotka umístěná venku. Podle toho se také určí, zda bude použita split nebo multisplit klimatizace. S odpovědí na otázky ohledně klimatizací a potřeb pro Vaši domácnost nebo kancelář Vám vždy pomůže odborník.

Další funkce klimatizace

Vedle toho, že klimatizace umí místnost ochladit, víte, že klimatizací můžete i topit? Jedná se o velice výhodný způsob zajištění tepla v chladném počasí. Klimatizace, které fungují na principu vzduch-vzduch, jsou schopné vytopit místnost, i když jsou venku mrazy až do -20 °C.

Pokud se budeme bavit o výhodách klimatizace, jako zdroje tepla, je jich hned několik. Mezi ty nejvýznamnější řadíme zejména úsporu nákladů na elektrickou energii a pořizovací cenu, která se pohybuje zhruba v cenách pořízení kotle na tuhá paliva. Narozdíl od těchto kotlů ale nejsou třeba žádné další stavební úpravy, čímž odpadají náklady navrch.

Další výhodou je okamžitá distribuce tepla, s čímž souvisí i úspora času. V neposlední řadě musíme zmínit i fakt, že klimatizace kromě chlazení a topení, plní také funkci čističky vzduchu. Efektivně se tak odstraní množství prachu a dalších nečistot, které se v místnosti nachází.

Dá se efektivně větrat?

Je celkem jisté, že kromě toho, aby se místnost vytopila, je opravdu důležité ji také v pravidelných intervalech větrat. Klasickým větráním se ale vytrácí teplo, které v místnosti bylo, čímž se stává větrání ekonomicky neefektivním. Existuje nějaká možnost, jak větrat, aniž bychom volně pouštěli teplo ven?

Odpověď zní ano! A tou možností je decentrální rekuperace. A jak to funguje? Rekuperační jednotka nasává odpadní vzduch z místnosti a naopak dovnitř přivádí vzduch nový a čistý. Díky své technologii je schopná z odpadního vzduchu nasát teplo a převést ho do čistého vzduchu, který poté pouští do místnosti. Nemusíte se tak bát, že bude do místnosti přiveden studený vzduch, jako z běžného větrání. Kromě těchto výhod můžeme zmínit ještě filtry, kterými jsou rekuperační jednotky vybavené. Díky nim jsou zachycovány nečistoty a prach a zabraňuje se vzniku plísní a bakterií. Obrovskou výhodou rekuperace je snížení nákladů na vytápění, právě díky zmíněné technologii ohřívání přiváděného vzduchu.

Podobné příspěvky