|

Nechte se inspirovat na cestách

Chystáte se zařídit si svůj nový domov nebo předělat již stávající? Vneste do svého bydlení trochu exotiky a vyzkoušejte tuniský styl. Každý den si pak můžete připadat jako na dovolené.

Každá kultura má svůj charakteristický styl. Ten tuniský, respektive arabský, vás zavede do pohádek Tisíce a jedné noci a vy spočinete okouzleni v pohodlí vyšívaných polštářů obklopeni teplými barvami, přírodními materiály a vůní dálek. Poznejte tento luxus na vlastní kůži –⁠ navštivte s cestovní kanceláří Blue Style Tunisko a přivezte si kousek Orientu domů.

Základem jsou přírodní materiály a teplé barvy

V arabském stylu najdete řadu kombinací přírodních materiálů, jako je kámen, kov, dřevo, keramika, kůže, hedvábí, samet, kašmír nebo satén. Nechybí samozřejmě ani pozlacené prvky, které s dalšími doplňky vytvářejí pocit luxusu.

Co se týče barev, nebojte se popustit uzdu své fantazii a kreativitě. Orient je totiž plný sytých a teplých barev ve spojení s ornamenty. Vyřádit se můžete v podstatě všude od tapet přes bytové textilie po různé dekorace. Vybírejte mezi barvami, jako je červená, vínová, fialová, terakotová, rubínová, tmavě žlutá, oranžová, čokoládová, kávová, písková, zelená, modrá, tyrkysová a podobně. Pokud nechcete, aby váš domov působil příliš extravagantně, klidně zůstaňte u bílých zdí a barvy využijte pro nábytek a doplňky. Zkrátka prostor nabijte energií a temperamentem, nezapomeňte však i na harmonii. 

Nábytek – zdobnost a jednoduchost v jednom

V domácnosti v arabském stylu by určitě neměl chybět kvalitní nábytek často zdobený a neobvyklých tvarů. V každé místnosti by měl být jeden centrální kus. V obýváku je to logicky čalouněná sedačka výrazné barvy a často zdobená ornamenty spolu s vyřezávaným konferenčním stolkem z tmavého dřeva. Prostor lze doplnit barevnými taburety a těžkými závěsy svázanými provázkem nebo sepnutými ozdobnou sponou.

V ložnici bude dominantním kouskem samozřejmě postel s mohutným vyřezávaným čelem nebo rovnou s nebesy. V jídelně jde především o stůl a případně mohutný lustr. Skvělým kouskem je také zrcadlo, které by mělo mít pořádný ozdobný rám. Ačkoliv je arabský styl velmi zdobný a luxusní, rozhodně do něj nepatří zahlcení prostoru nábytkem. Proto je ideální ze začátku pořídit jen hlavní kousky tvořící orientální atmosféru a postupně si svůj domov dozdobit tak, aby nebyl přeplácaný.

Pokud potřebujete nějakou místnost rozdělit, nebo si třeba v obýváku či ložnici vytvořit svůj koutek, využijte pro to paraván s různorodými ornamenty, skvělou volbou jsou například motivy květin.

Koberec jako král všech doplňků

Pokud toužíte po arabském stylu u vás doma, určitě nesmíte zapomenout na orientální koberec s nádhernými ornamentálními vzory. Ten nemusí zdobit jen podlahu, ale můžete si ho pověsit i na zeď! Při jeho výběru se zaměřte na kvalitu a ruční výrobu.

Pohádkový styl nezapomeňte podtrhnout vhodnými dekoracemi, jako jsou vyšívané polštáře, přehozy, plédy, dečky, baldachýny, truhlice, vázy, tepané či vyřezávané lucerny, svícny, aromalampy s vonnými olejíčky či čerstvé květiny. Nebojte se ani barevné mozaiky, třásní, korálků a výšivek. Spoustu zajímavých předmětů si můžete dovézt jako suvenýr přímo z vaší dovolené v Tunisku.

Opomenout byste neměli ani nádobí. Chybět by vám určitě neměly šálky a čajová konvice, v níž sobě nebo návštěvě připravíte skvělý a voňavý čaj například z máty. Na malé občerstvení jakou jsou oříšky, fíky nebo želé se výborně hodí bambusové či dřevěné misky a talířky.

Tuniský styl moderně

Pokud se vám tento styl líbí, ale je pro váš byt či dům trochu moc extravagantní, zkuste jeho modernější podobu. Na rozdíl od tradičního arabského designu, je modernější varianta elegantnější a minimalističtější. Klíčové jsou čisté a rovné linie, materiál zůstává přírodní a důraz je kladen také na podlahu, která může být z mramoru nebo kvalitních dlaždic.

Podobné příspěvky