Jak zařídit dokonalou kuchyň: Lednice jako klíčový prvek

Ideální kuchyň by měla být funkční a komfortní při práci, proto je důležité dobře promyslet její uspořádání a vybavení. Jedním z klíčových prvků je lednice, kolem které se často točí příprava jídla a vaření. 

Optimální umístění 

Správné umístění lednice v kuchyni je základem pro to, abyste ji mohli efektivně využívat. V ideálním případě by tento spotřebič měl být umístěn co nejblíže k pracovní ploše a sporáku. Je tak zajištěn snadný přístup k surovinám při vaření. Zároveň však myslete na to, aby lednice nebyla moc blízko sporáku – to by mohlo značně zkrátit její životnost a navýšit vaše výdaje za elektřinu.

Zároveň se snažte spotřebič umístit tak, aby kolem byl dostatek místa a dveře se daly bez problému otevřít. Mnohdy je chladnička umístěná v rohu – z jedné strany obklopená zdí a z té druhé nábytkem. Dbejte i na takový detail, jako je směr otevírání dveří. Záleží na konkrétní poloze spotřebiče, ale i na tom, zda jste pravák či levák.

Typ lednice

Existují různé varianty, v základu je lze rozdělit na samostatné lednice, kombinované chladničky s mrazákem a vestavné modely. Vždy vybírejte variantu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a prostoru kuchyně. Vestavné ledničky jsou vhodné i pro malé kuchyně. Na druhou stranu volně stojící modely mnohdy nabídnou více úložného prostoru a mohou se zároveň stát stylovým doplňkem vaší kuchyně.

Modern dark grey kitchen with island

Praktická organizace

Umístění samotné lednice je velmi důležité, ovšem záleží také na tom, jakou zařídíte organizaci uvnitř chladničky. Je důležité mít vždy přehled najdete všechny potraviny, nic se vám neztratí a nezkazí. Využívejte všechny zásuvky a police. Věnujte pozornost teplotě v jednotlivých částech lednice – spodní část je obvykle nejchladnější, tedy vhodná pro maso a mléčné výrobky. Oproti tomu horní část je vhodná pro ovoce a zeleninu.

Nabídka moderních funkcí

Moderní spotřebiče nabízí spoustu skvělých funkcí, které vám usnadní život. Zvažte proto, zda se vám hodí například chlazená voda, ledovač, ale dostupné jsou třeba i chytré modely, které můžete ovládat pomocí moderní aplikace. U některých modelů si můžete přizpůsobit teplotu v jednotlivých oddílech lednice zcela dle aktuálních potřeb. Vždy je tak zajištěna čerstvost potravin a zachování kvality.

Perfektní design

Design chladničky by měl ladit s celkovým stylem kuchyně. Na trhu jsou dostupné moderní lednice v různých stylech a barevných provedeních. Jistě tak vyberete takovou, která bude vizuálně ladit s celkovým designem zbytku interiéru.

Kuchyň se bez lednice rozhodně neobejde. Správný výběr a uspořádání přitom může výrazně ovlivnit vaši efektivitu a komfort při přípravě jídel. V dobře zařízené kuchyni budete mít vše pod kontrolou a vaření se stane radostí.

Zdroj foto 1: New Africa / Shutterstock.com

Zdroj foto 2: Luciano Santadreu / Shutterstock.com

Podobné příspěvky