| |

Jaká je ideální pokojová teplota? Nízká i vysoká škodí.

Hodně se mluví o tom, jaká je nejlepší pokojová teplota pro život. Pro bydlení v pohodlném domově je zkrátka nutné udržovat optimální pokojovou teplotu. A to i z důvodu, abyste nemuseli zbytečně plýtvat energiemi za topení v případě toho, že budete topit více, než je potřeba. 

Zkrátka tento článek bude zaměřený na to, jak si nastavit teplotu doma či v práci tak, aby vám plně vyhovovala. A to v různých situacích. Nicméně aby bylo možné ideální teploty vůbec docílit, tak je potřeba využít i několik praktických pomocníků a rad – i těm se budeme věnovat. 

Jaká je ideální pokojová teplota pro dospělé?

Nejvhodnější pokojová teplota pro život se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia. Avšak závisí na tom, v jaké místnosti se zrovna nacházíte. Zatímco v ložnici je lepší mít o pár stupňů méně, neboť při vysokých teplotách se tělu hůře usíná, tak v koupelně jsou naopak vyšší teploty žádoucí, neboť koupelna je považována i díky vybavení kachličkami za nejstudenější místnost. Plus se v ní běžně pohybujete bez oděvu.

Jak tedy ideálně nastavit teplotu ve vašem bytě či domě? Řídit se můžete kupříkladu tímto seznamem nejvhodnějších teplot pro jednotlivé místnosti:

  • obývací pokoj = 20 až 22 °C 
  • ložnice = 16 až 19 °C 
  • pracovna = 20 až 22 °C 
  • předsíň = 15 až 18 °C 
  • koupelna = 22 až 24 °C 
  • kuchyně = 18 až 20 °C

Ideální pokojová teplota je závislá i na tom, zdali v interiéru zrovna vykonáváte nějakou fyzicky namáhavější práci, či nikoliv. Nejpohodlnější teplota pro člověka v klidu se pohybuje mezi 18º a 20ºC, avšak pokud doma fyzicky pracujete, tak tento údaje klesne k hodnotám mezi 15 a 18 ºC v závislosti na typu pohybu a intenzitě, s jakou je vykonáván.

Stejně tak, když víte, že se v místnosti bude nacházet více lidí, tak teplotu mírně ztlumte, neboť lidé místnost zvlhčují a zahřívají svým dýcháním.

TIP: Podívejte se i na další tipy, jak mít lepší spánek na webu ortopedicke-matrace.cz.

Proč je špatně příliš vysoká teplota?

Příliš vysoká teplota v místnosti vás bude mrzet nejenom při pohledu na vyšší účty za energie, ale zároveň příliš přetopené prostředí podporuje i růst škodlivých organismů a hub. Zkrátka ačkoliv se vám může jevit teplo v domě jakožto výhoda, tak ne vždy tomu tak je. 

Při vyšší pokojové teplotě totiž nevědomky pomáháte například k množení šatních i moučných molů či octomilek – zkrátka vysoké teploty jsou úrodnou půdou pro hmyz v domácnosti, který má díky nim vytvořené ideální podmínky pro rozmnožování.

Proč je špatně příliš nízká teplota?

Zatímco krátkodobě nízká pokojová teplota v létě nevadí a naopak vám může pomoci se příjemně zchladit, tak dlouhodobě nízká pokojová teplota v zimě může vést až k celé řadě nepříjemných zdravotních problémů – od závažných nachlazení až po problémy s nastydlými klouby. Na vytápění se tedy rozhodně nevyplatí šetřit.

Jak jste si z výčtu ideálních teplot zajisté všimli, tak teplota v interiéru by nikdy neměla klesnout pod 15 stupňů, a to ani v neobydlených místnostem, aby bylo zajištěno, že vám nebude příliš nízká teplota způsobovat zdravotní komplikace. 

Jaká je nejvhodnější pokojová teplota pro děti?

Máte-li doma dítě, tak vás určitě bude zajímat to, jaká je ideální pokojová teplota pro děti. Zde platí to, že děti obecně hůře snášejí nízké teploty, proto by teplota v dětském pokojíčku nikdy neměla klesnou pod 17 stupňů. Avšak ani na vysoké teploty není dětský organismus příliš stavěný, proto pokojovou teplotu v dětském pokoji se snažte udržovat vždy mezi 17 až 20 stupni Celsia

Kupříkladu Světová zdravotnická organizace (WHO) ale nerozlišuje teplotu v dětském pokoji od té v dalších obytných místnostech – ta striktně považuje za nejideálnější teplotu kolem 18 stupňů. Je tedy patrné, že každý klasifikuje vhodnou teplotu trochu jinak. 

Pro vždy ideální teplotu si pořiďte regulátory teploty

Aby bylo možné vždy udržovat ideální teplotu v daných místnostech, tak si je potřeba pořídit pokojový regulátor teploty, který se postará právě o nastolení ideální interiérové teploty. Jedná se totiž o systém schopný řídit teplotu, díky čemuž dokáže pomoci i s optimalizováním spotřebované energie. Zkrátka jedná se o šikovného pomocníka do domácnosti, který v několika provedeních dokáže navíc řídit i vlhkost vzduchu. 

Pokud doma topíte krbovými kamny, tak je potřeba myslet i na nastavení teploty v krbových kamnech – k tomu vám pomohou speciální regulátory teploty v krbových kamnech. V neposlední řadě je vhodnou volbou i senzory regulované podlahové vytápění, které rovněž pomůže udržovat ideální teplotu v bytě či domě.

Myslete i na to, aby teplo neunikalo

Stejně důležité jako vědět, na kolik si máte doma vytopit je i to, jak zabránit tepelným ztrátám. Pokud si totiž chcete u vás doma udržet stabilní a správnou teplotu, tak musíte bezpodmínečně zajistit, aby se vyprodukované teplo vždy udrželo uvnitř domu. 

Nejčastější příčinou úniku tepla z jedné místnosti do druhé, v horším případě z domu ven, je špatná izolace dveří a oken. Proto pro zajištění ideální teploty investuje do kvalitních a dobře těsnících interiérových dveří i oken. Pro minimalizaci nákladů zas investujte do zateplení domu.

TIP: Zasklení balkonu je způsob, jak doma snížit tepelné ztráty. Vyzkoušejte firmu Optimi.

Závěr

Neexistuje přesně daná teplota, která by byla vhodná pro interiér – ideální teplota se liší dle jednotlivých místností. Stejně tak se ideální teplota liší i dle toho, kdo ji klasifikuje. Avšak obecně platí, že ve většině případů je ideální doma topit na 18 až 20 stupňů.

Podobné příspěvky