|

Luxusní a stylové osvětlení v moderním designu

Máte rádi luxusní a designově vyladěné doplňky v interiéru? Častokrát stačí pouze jediný luxusní doplněk v interiéru a celý prostor se rázem promění v něco dokonale designového. Takovým doplňkem může být třeba osvětlení v podobě lustru či lampy.  Přečtěte si více o tom, jak luxusní svítidlo může pozvednout celý prostor na zcela jinou úroveň.

Světlo jako tvůrce atmosféry prostoru

Světlo je v každé stylizaci interiéru zásadním prvkem, a přesto často člověk při zařizování interiéru řeší světelný design prostoru až jako poslední prvek. Přitom existují specialisté, kteří se světlu věnují s vášní a maximální odborností a dokáží navrhnout to pravé luxusní designové osvětlení pro jakýkoliv prostor.

Podle čeho vybírat osvětlení?

Vhodně vybrané osvětlení může změnit k lepšímu celý interiér. Chcete-li začít, musíte se rozhodnout, jaký účel má daná místnost, zda se v domácnosti jedná o obývací místnost nebo o kancelář. Následně najděte místo pro funkční svítidla, která poskytují jasné směrové světlo v nezbytně osvětlených částech daného prostoru – stolní lampy, reflektory a zapuštěné osvětlení. Pak přidejte zdroj osvětlující místnosti, tedy stropní světlo, nástěnné a stojací lampy, světla, které se odráží od stěn a stropu. Neopomenout barvu osvětlení, kdy v obytných místnostech je rozhodně příjemnější světlo žluté, tedy s teplejším tónem. Určete vzhled svítidel pro každý pokoj. Mohou být v jednom nebo tvarovém řešení vzájemně se doplňující.

Nejčastěji je v domácnosti největší důraz kladen na osvětlení obývacího pokoje, samostatného nebo propojeného s kuchyní. Jedná se o místnost, kde trávíme nejvíce času a zároveň je to místo pro setkávání s přáteli a rodinou při návštěvách. Při výběru osvětlení do obývacího pokoje hraje důležitou roli velikost daného prostoru. Do menších pokojů s nízkými stropy jsou ideální přisazené lustry a svítidla spíše ke stropu. Tento typ osvětlení rozptýlí světlo ve větším rozsahu, a to zajistí, že prostor působí opticky větší. Naopak do větších obývacích místností s vysokým stropem lze doporučit vybírat osvětlení v podobě závěsného lustru, který místnost opticky zútulní a zároveň zastupuje roli designového prvku či dominanty.

Současné trendy

Trendy v osvětlení se stejně jako móda a interiéry neustále mění. Často se styly opakují a vracejí v cyklech. V současné době je několik trendů, kterými se při výběru nejen luxusního osvětlení můžete inspirovat. 

Jednoduchý design

Ze členitých a dekorativních vícebodových lustrů se přechází na jednoduché závěsné lampy s pravidelnými tvary stínidel převážně v industriálním stylu.Populární jsou zejména jednoduché tvary v kombinaci dřeva a saténového skla k zajištění rovnoměrného rozptylu světla. Trendům dominují kulatá stínidla a stropům kulovité formy s povrchy bez výklenků. Jednoduchým designem se zajistí to, že se osvětlení hodí do téměř každého interiéru. Nehledě na to, že takový zbytečně členitý křišťálový lustr je svou údržbou a čištěním několikanásobně náročnější.

Více světelných zdrojů

V moderních interiérech můžete pozorovat, že se čím dál tím častěji volí prvky bočních osvětlení ve formě nástěnných svítidel a světel osvětlující rohy místnosti. Často taková světla najdete například u schodiště, kdy se světlo šíří nahoru a zároveň dolu díky speciálnímu tvaru svítidla, a to vytváří zajímavý designový prvek.

Inspirace v ekologii a přírodě

I do designu se obtiskla ekologie prostřednictvím změny palety barev a materiálů. Donedávna byla moderní jen černá, šedá a bílá. Nyní se k barvám připojily také barvy zelená, béžová či zlatá a hnědá, a zároveň v kombinaci se dřevem či ratanem. V nabídkách se také čím dál tím častěji objevují také stínidla z recyklovaných materiálů.

Podobné příspěvky