Na co nezapomenout, když chcete prodat byt?
Pokud nevíte, jak prodat byt a na co všechno si dát během celého procesu pozor, věnujte pár minut přečtení tohoto přehledového článku. Pro ještě detailnější informace nahlédněte do odkazů uvedených ve zdrojích.
Spolupracujte s realitní kanceláří
Prodej bez realitky se na první pohled jeví jako výhodnější, protože neplatíte provizi realitní kanceláři. Jenže za tyto ušetřené peníze si můžete přidělat mnoho starostí, a ještě na tom prodělat, protože nemovitost prodáte pod cenou či za nepříjemně dlouhou dobu. Solidní realitní kancelář dokáže zajistit profesionální služby, které vám pomohou s rychlým prodejem bytu za nejlepší možnou cenu.
Nechte si poradit od realitního advokáta
Mnoho lidí chce při prodeji bytu ušetřit za právníka, což však v žádném případě nedoporučujeme. Zkušený realitní advokát vám připraví nebo zkontroluje kupní smlouvu a dohlédne na to, abyste nepřišli o peníze ani nemovitost. Vzor kupní smlouvy na byt zdarma stažený z internetu vás neochrání: „Vzory smluv na internetu jsou příliš obecné, a často navíc zastaralé nebo obsahují nezákonná ustanovení. Může se stát, že katastrální úřad kvůli špatné smlouvě zamítne návrh na vklad, vy přijdete o správní poplatek a transakce se zbytečně protáhne. Nebo vám nekalý kupující podstrčí smlouvu, kterou sice převedete vlastnické právo na kupujícího, ale peníze za byt nikdy neuvidíte. Za balíček právních služeb pro prodej bytu zaplatíte pár tisíc, za které získáte jistotu, že kupní smlouva je v pořádku a transakce proběhne bezpečně. Je to nesrovnatelně lepší a levnější, než podepsat nekvalitní smlouvu a následně řešit z toho plynoucí spory,“ vysvětluje JUDr. Ilona Černochová, LL.M., zakládající partnerka renomované advokátní kanceláře Realitní advokáti s.r.o.
Využijte odhad ceny nemovitosti
A jaká bude zhruba cena za váš byt? Pro zjištění orientační částky slouží odhad ceny nemovitosti. Zde se mohou jednotlivé ceny lišit, a kromě typu nemovitosti záleží také na lokalitě a aktuální situaci na trhu. Odhadní cena v žádném případě není konečná, protože byt se může prodat za vyšší, ale i nižší částku. Pro opravdu rychlé vyřízení prodeje existuje výkup nemovitostí, kdy peníze získáte klidně už do dvou dnů. Je však potřeba počítat s tím, že částka bude o něco nižší v porovnání s klasickým prodejem.
Nechte si poslat peníze do úschovy
Při prodeji bytu jde o miliony. Klíčové je proto kvalitně ošetřit způsob úhrady kupní ceny. Ať už prodáváte dům, byt nebo třeba pozemek, kupující by měl uhradit peníze do úschovy, kterou vám může zprostředkovat advokát, notář nebo banka: „Standardní převod bytu probíhá tak, že kupující složí peníze za kupní cenu do advokátní úschovy, odkud peníze vyplatíme prodávajícímu v okamžiku, kdy v katastru nemovitostí dojde k přepisu vlastnického práva. Obě strany obchodu jsou tak po celou dobu transakce chráněny. Prodávající má jistotu, že kupující skutečně zaplatí, a kupující se zase nemusí obávat, že by prodávající shrábnul peníze a přestal komunikovat. Peníze v advokátní úschově jsou u nás navíc pojištěné až do 100 milionů korun,“ vysvětluje realitní advokátka Černochová, která se v roce 2020 umístila v prestižním žebříčku TOP 100 žen česko-slovenského právního byznysu.
Nezapomeňte na nutné formality
K prodeji nemovitosti se váže celá řada nezbytných formalit. Jde například o nutnost připravit a správně vyplnit formulář s návrhem na vklad do katastru nemovitostí. K převodu vlastnického práva k bytu totiž nedochází samotným podpisem kupní smlouvy, ale až následným vkladem do katastru, za který zaplatíte správní poplatek 2.000,- Kč. I sebemenší chyba v návrhu může znamenat jeho zamítnutí ze strany katastru. V takovém případě přijdete o 2 tisíce, budete muset připravit nový návrh na vklad, a celý proces obchodu, který jinak zpravidla trvá kolem 1 měsíce, se může nepříjemně protáhnout. Proto neriskujte a nechte si návrh připravit od právníka. Pamatujte také, že pokud nesplníte některou z podmínek pro osvobození, po úspěšném prodeji bytu na vás ještě čeká povinnost zaplatit daň z příjmu.