| |

Podlahové topení a jeho výhody a nevýhody

Podlahové vytápění je označováno za nejmodernější a nejvíce efektivní druh topení. Tento typ vytápění se buduje především v novostavbách a při rozsáhlých rekonstrukcích budov. Podlahové vytápění má ve srovnání s klasickým radiátorovým topením určité výhody i nevýhody, ve výsledku je podlahové topení výhodnější.

Obsah:

Charakteristiky podlahového topení

Podlahové topení je nízkoteplotním vytápěním a svoje využití najde například v nízkoenergetických domech. Tento typ vytápění je založen na využití sálavého tepla, které stoupá z podlahy a ohřívá stěny, od stěn se pak ohřívá vzduch v místnosti.

Podlahové topení se instaluje pod podlahy, které mají dobrou tepelnou vodivost, jako jsou keramické, PVC nebo vinylové podlahy. Nedoporučuje se instalace pod dřevěné podlahy, také není vhodné na podlahy s podlahovým topením pokládat vysoké koberce.

Jednou ze základních charakteristik tohoto způsobu topení je rovnoměrné rozložení teploty i nižší cirkulace vzduchu v místnosti. Doba ohřevu topení v podlaze je delší, to je ale kompenzováno vyšší setrvačností, protože podlahy chladnou mnohem pomaleji než radiátory.

Používají se dva typy podlahového vytápění, a to elektrické a teplovodní. Instalace elektrického podlahového vytápění je jednodušší. Tento typ topení je vhodný tam, kde není zaveden plyn, ale jeho provoz je nákladnější. Do této skupiny patří oblíbené a vyhledávané elektrické podlahové vytápění pod dlažbu. Teplovodní podlahové vytápění vyžaduje náročnější instalaci a s tím jsou spojené vyšší pořizovací náklady. Jeho provoz je ale úspornější než provoz elektrického topení a je považováno za nejefektivnější způsob vytápění.

Jako zdroje energie se používají elektrické a plynové kotle, dále tepelná čerpadla. Na podlahové vytápění, které je již zcela běžné, navazují další zajímavé typy vytápění. Jedná se například o stěnové nebo stropní topení.

Výhody podlahového vytápění

Volba tohoto typu vytápění přináší ve srovnání s klasickým radiátorovým topením několik poměrně zásadních výhod.

Nízkoteplotní systém

Podlahové topení pracuje s nízkými teplotami, proto je označováno jako nízkoteplotní. V systému je teplota maximálně 35°C, což eliminuje riziko popálení. Riziko popálení existuje u klasických radiátorů, které mohou dosáhnout teploty vyšší než 50°C, což je nebezpečné hlavně pro malé děti. Teplota podlah většiny místností je maximálně 29°C, v koupelnách pak nejvíce 35°C.

TIP: Mrkněte, jaká je ideální pokojová teplota

Nižší provozní náklady

Podlahové vytápění se vyhřívá na mnohem nižší teplotu než klasické topení, z toho důvodu jsou náklady na provoz podlahového topení nižší než náklady u radiátorového topení.

Rovnoměrnost vytápění

Sálavé teplo ohřívá stěny a pevné předměty v místnostech, od nich se pak ohřívá vzduch. Díky velké teplosměnné ploše zajišťuje podlahové vytápění rovnoměrné teploty v místnostech bez zón s vyšší a nižší teplotou, což přináší vyšší teplotní komfort. Tento efekt se projevuje především v místnostech s vysokými stropy, které se pomocí klasických radiátorů špatně vytápějí.

Zajištění optimální relativní vlhkosti vzduchu

Výhodou je, že při použití topení v podlaze se v místnostech udržuje optimální relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 45 až 55 %. Vzduch v obytných prostorách se tedy tolik nevysušuje, což má pozitivní vliv na dýchací cesty.

Nižší prašnost

Další výhodou podlahového vytápění ve srovnání s klasickým radiátorovým topením je nižší proudění vzduchu v místnostech a s tím spojenou nižší prašností. Tato vlastnost přináší hygienické i zdravotní výhody, nízkou prašnost ocenění především alergici a astmatici.

Bezúdržbový provoz

Podlahové vytápění nevyžaduje údržbu, podmínkou ale je to, že instalace podlahového topení byla provedena odbornou firmou a byly použity pouze kvalitní materiály. Pokud jsou při instalaci dodržena tato pravidla, je poruchovost topení v podlaze velmi nízká.

Úspora prostoru

Pokud jsou prostory vybavené podlahovým vytápěním, přináší to nespornou úsporu místa, protože radiátory nezabírají v místnostech prostory. Výhodou je i estetické hledisko, klasické radiátory většinou nejsou designovým prvkem obytných místností.

Nevýhody podlahového vytápění

Instalace podlahového vytápění přináší také určité nevýhody, ale nevýhod je ve srovnání s výhodami méně a navíc jsou provozem topení většinou kompenzovány.

Delší doba nahřátí

Jako nevýhoda podlahového topení se uvádí jeho pomalejší odezva, to znamená delší dobu, kterou systém potřebuje k nahřátí a k vytopení prostor. Tato nevýhoda je z větší části kompenzována tím, že vychladnutí podlahy trvá delší dobu než u radiátorů, teplota ve vytápěných místnostech je tedy stabilnější. Z důvodu delší doby zahřátí je topení v podlaze efektivnější v prostorách, které se vytápějí dlouhodobě, a není efektivní tam, kde se dům opakovaně vytápí jen na krátkou dobu.

Vyšší cena podlahového vytápění

Investice do instalace podlahového vytápění je ve srovnání s klasickým radiátorovým topením vyšší, tento rozdíl se ale při používání topení postupně vyrovnává, protože provoz podlahového topení je méně nákladný.

Rozmístění nábytku

Umístění nábytku je potřeba plánovat již při projektování topení. Nábytek by neměl zakrývat velkou část vytápěné plochy, protože teplo by se pak zachycovalo v nábytku a neprobíhala by jeho dostatečná cirkulace po místnosti.


Zdroje:

Podobné příspěvky