|

Před začátkem topné sezóny je čas na revize plynových kotlů

Venku se začíná ochlazovat a mnozí lidé, zejména ve starších kamenných domech, si už přitápí. Topná sezóna se velmi rychle blíží, takže je na čase zhodnotit, jaké množství topiva doma máte, a také si nechat zkontrolovat kotel. Zejména u těch plynových by měla být kontrola samozřejmostí.

Plynové kotle s sebou totiž nesou jednu podstatnou nevýhodu – mohou vás zabít. To samozřejmě v extrémním případě, i když i v Česku každoročně dochází k několika usmrcením oxidem uhelnatým. Revize plynových kotlů jsou však nezbytné i z toho důvodu, aby vám kotel bez problémů fungoval a vy jste nemuseli mrznout.

Kontroly a revize jsou ze zákona povinné

A je tady i pár formálních důvodů, proč byste na revize plynových kotlů neměli zapomínat. Prvním důvodem je například pojišťovna. Pokud dojde k nějaké nehodě a vy budete chtít proplatit škodu, pojišťovna si jistě vyžádá potvrzení o kontrole kotle. Nebudete-li ho mít, nemůžete očekávat žádné peníze.

Druhým formálním důvodem je to, že kontroly a revize jsou povinné podle vyhlášky č. 85/1978 Sb.

Povinnosti majitele plynového kotle

Výchozí revize se provádí při namontování plynového kotle. Při montování se také zakládá provozní deník plynového zařízení, do nějž se v budoucnu zaznamenávají veškeré kontroly, jejich rozsahy a také případné závady. Existují dva typy kontrol:

Revize: Provádí se jednou za tři roky, musí je udělat revizní technik s odbornou způsobilostí. Nutné jsou také po generálních opravách, po ukončení zkušebního provozu, je-li zařízení více než půl roku mimo provoz nebo bylo-li odstaveno kvůli poruše.

Kontrola: Provádí se jednou ročně a nemusí ji dělat revizní technik, stačí pracovník s dostatečným proškolením. V roce, kdy se provádí revize, se nemusí dělat kontrola.

Ať už vás tedy letos čeká revize, nebo kontrola, je nejvyšší čas domluvit si termín, abyste ji stihli ještě před začátkem topné sezóny. Obraťte se na společnost AT servis-teplo a dohodněte si svou kontrolu.

Podobné příspěvky