Co dělat, když si zabouchnete klíče v autě nebo bytě?
Zabouchnutí klíčů je jedna z těch nepříjemných situací, která se vám obvykle stane v tu nejméně vhodnou dobu. Naštěstí se to alespoň nestává často, můžete se vám to povést třeba jen jednou za život. Pokud jste zvlášť pozorní, tak vás tato nepříjemnost nemusí postihnout nikdy, ale samozřejmě existují i opačné extrémy. Ať už se vám to právě stalo poprvé, nebo zjišťujete, co v takovém případě dělat, pro jistotu předem, v tomto článku vám poradíme nejen, co dělat, ale především to, jak celý proces řešení probíhá.
Zámečník jako jasná volba
Pokud nemáte náhradní klíče, řešení je při zabouchnutí klíčů v autě, bytě i domě stejné – je to ten pravý čas na zavolání zámečníka. U dveří od domu či bytu vám mohou být k ničemu i náhradní klíče, když ty první zůstaly zasunuté v zámku.
Samozřejmě ne každý zámečník přijede kdykoliv kamkoliv, a proto je třeba zavolat toho správného. Záleží zejména na tom, kdy a kde vás tato příhoda potká. Přes běžný pracovní den je pochopitelně snazší někoho sehnat než v noci, o víkendu nebo ve svátek. Každopádně by vám však měl vždy dokázat pomoci zámečník s nonstop pohotovostí.
Čím méně standardní pracovní čas je, tím vyšší bohužel většinou musíte čekat cenu za výjezd a odvedené služby. Roli samozřejmě hraje také místo, kam musí zámečník za neodkladnou prací přijet. Někteří zámečníci mají stanovenou oblast, v rámci které dojíždí za zakázkami, takže je ideální najít zámečníka z co nejbližšího okolí. Kromě nižší ceny jistě oceníte to, že se celá záležitost rychleji vyřeší.
Jak probíhá nouzové otevření auta
Nouzové otevření auta nemusí být potřeba pouze kvůli zabouchnutým klíčům uvnitř, typicky tento pojem označuje jednu z následujících tří situací – buď si klíč zabouchnete uvnitř auta, klíč ztratíte, nebo se vám povede klíč zalomit v zámku. Poslední dvě situace se vám mohou stát i s motorkou a rovněž s ní si zámečník běžně poradí.
Svědomitý zámečník by měl při otevírání zamknutého vozu pro jistotu zkontrolovat, jestli máte na otevření vozu právo. Buďte proto připraveni, že vás požádá o předložení občanského průkazu, když klíč zalomíte v zámku nebo ho zabouchnete v autě, a případně i technického průkazu, pokud klíč ztratíte – v takové situaci totiž není jasné, zda je auto skutečně vaše.
Jak probíhá otevření dveří bytu nebo domu
U dveří bytu nebo domu se vám může stát v podstatě to samé jako u auta a ani v tomto případě se pravděpodobně nevyhnete přivolání zkušeného zámečníka. Zámečník si poradí s otevřením dveří nebo vyndáním zalomeného klíče jak u běžného zámku, tak i bezpečnostního kování. Opět můžete očekávat nějaký způsob ověření, jestli po zámečníkovi nechcete otevřít dveře od cizího domova. Prokázat oprávněnost ke vstupu můžete například pomocí nájemní smlouvy nebo výpisem z katastru nemovitostí spolu s občanským průkazem.
Tip na závěr: Mimo dveří, ať už od auta, nebo od domu, vám zámečník pomůže i s otevřením zamknutého trezoru.