Jak vybrat svačinový box?

Hodí se do práce, školy, na výlety, sport i dovolené. Na trhu jich je celá řada, jak si tedy dobře vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát pozor při výběru opakovaně použitelného svačinového boxu.

Proč chtít svačinový box

Krabička na svačinu nebo oběd je skvělá věc. Ušetříte s ní peníze za jídlo koupené venku, hory plastů a dalších materiálů používaných pro jednorázové obaly na jídlo. Připravené dobroty s nimi můžete vzít kamkoliv – na výlety, do práce, do školy i na cesty.

Říkáte si, že jste ekologičtí, protože nakupujete jídlo jen tam, kde ho dávají do jednorázových eko obalů? Pozor, některé jednorázové obaly ekologicky pouze vypadají. Jejich vnitřek je často potažený tenkou polymerovou vrstvou. Kvůli kombinaci přírodního materiálu a polymeru musí po použití putovat do směsného odpadu. Česká organizace Arnika varuje, že i jednorázové obaly z přírodních vláken (cukrová třtina, bambus, pšenice) mnohdy obsahují různé chemické přísady, které škodí životnímu prostředí

Jaké jsou druhy svačinových boxů

Na trhu najdete celou řadu boxů na svačiny a obědy. Liší se objemem, tvarem, materiálem a pro koho jsou určené. Vybírat si můžete z oválných a hranatých, malých i velkých, plastových, skleněných a nerezových. Existují s přepážkou i bez (pro praktické dělení potravin přímo uvnitř krabičky), dětské i pro dospělé, skládací nebo s vyměnitelnými díly. Záleží na vašich potřebách a preferencích. 

Víte, že s sebou budete krabičku nosit v batohu nebo v kabelce? Vybírejte si takové, které jsou na to dělané – se sponou nebo jiným spolehlivým jištěním. A pokud chcete v boxu nosit i omáčky či polévky, zvolte nepropustný svačinový box. Za zmínku stojí také termoboxy, které udrží jídlo teplé. 

Cenově se boxy pohybují mezi 25 korunami až po luxusní stylovky za dva a půl tisíce korun.

Jak si vybrat zdravý svačinový box

Pokud se vám líbí svačinové boxy z plastu, vybírejte si ty bez BPA a ftalátů. Výrobci je označují zdravotní nezávadností. Není u produktu uvedená zdravotní nezávadnost? Prozkoumejte složení dané krabičky. Pokud není vypsané, můžete to zjistit také z celkového přístupu dané firmy – jestli přemýšlí zodpovědně a vyrábí ekologicky. Pokud má výrobce boxů označení B Corp, znamená to, že dodržuje zodpovědný přístup k lidem i k planetě. Ekologických svačinových boxů je už na českém trhu mnoho. 

Jak na údržbu svačinového boxu

Důležité je vždy vycházet z pokynů výrobce daného svačinového boxu. Vždy si pozorně přečtěte, jestli vaše krabička může do myčky, mikrovlnky nebo mrazáku, abyste ji omylem nepoškodili. Víte, že si budete chtít jídlo ohřívat přímo v boxu? Krabička vhodná do mikrovlnky vám ušetří nádobí, čas i vodu. A dát nedojedené zbytky rovnou do mrazáku se může také někdy hodit. 

Svačinový box můžete vždy umýt ručně s prostředkem na nádobí, usušit, nebo nechat uschnout.

Podobné příspěvky