Dřevěné prvky nesmí v ložnici chybět
Dřevo už po tisíciletí slouží lidem jako stavební materiál. Vytvořit z něj umíme prakticky cokoliv, od nádobí, přes nábytek až po celý dům. Právě dřevěný nábytek je stále velmi populární a v tomto ohledu nelze dřevo úplně nahradit. V interiéru by nemělo chybět hned z několika důvodů – je odolné, má dlouhou životnost, a hlavně celý prostor zútulní a “zahřeje”. Jaké dřevěné prvky zvolit do ložnice, abychom vytvořili prostor vhodný pro odpočinek?
Dřevo zútulní prostor a dodá pocit domova
V moderních interiérech dostávají prostor hlavně materiály jako je kov, sklo či kvalitní plast. Ty však často působí chladně a neosobně. Naopak dřevo dodá bydlení “teplo domova” – celý prostor zútulní, a pokud zvolíte masiv, vydrží vám nábytek při správné péči celá desetiletí.
Také umění Feng Shui považuje dřevo za nedílnou součást interiéru. Podle něj je tento materiál symbolem kreativity, svobody, uvolněnosti, originality a soucitu. Z toho jasně plyne, že ze dřeva by rozhodně měly být dva kusy nábytku – pracovní stůl a postel.
Ze dřeva nemusí být jen skříně
Nejběžnějším dřevěným nábytkem jsou bezesporu skříně, komody a další úložné prostory. My se však nemusíme omezit pouze na ně. Ložnici by měla dominovat velká a pohodlná postel z masivu. Dýze a imitaci se v tomto případě vyhněte – nezapomeňte, že rám postele musí unést dvě dospělé osoby, rošty a matrace. Postel by také měla být bytelná, aby nás v noci nebudilo vrzání.
Dřevěné prvky mohou mít také čistě dekorační funkci. Skvěle vypadají dřevěné rámy zrcadel, poličky v netradičních a originálních tvarech, nebo vyřezávané závěsné dekorace na zeď. Dřevo lze použít také v případě svítidel, ať už se jedná o ta stropní nebo o lampičky na nočních stolcích.
Další variantou je dřevěné obložení stěny. K tomuto účelu zvolte stěnu za postelí. Obložení tak může posloužit i jako výrazné čelo postele. Zde je ale důležité si říct, že dřevěné obklady zdí většinou opticky zmenší prostor, zejména při použití tmavších druhů dřeva.
Oblíbený dub a jeho druhy
Mezi nejoblíbenější dřevo v interiéru patří právě dub. Jeho dřevo je poměrně tvrdé a má nádhernou, přirozenou, divokou kresbu. Masivní dubové dřevo je vysoce kvalitní, ale také dražší než jiné druhy. Masiv však vyžaduje určitou údržbu.
Existuje i mnoho imitací, které se dubovým dřevem inspirují. Můžete narazit tedy na „dub“ od bílé až po černou.
Druhy dubu:
- dub výběrový
- dub divoký
- dub sonoma
- dub sanremo
- dub artisan a další…
Je libo masiv nebo imitaci?
Masiv – jedná se o jednolitý kus přírodního dřeva, ale v souvislosti s masivem se můžeme setkat i s pojem „spárovka“. Velká deska surového dřeva se nařeže na menší desky či hranoly, opatrně se k sobě přilepí, a nakonec tvoří pevnou a stabilní desku. Z masivu se nejčastěji dělají velké kusy nábytku jako jsou postele, stoly nebo skříně.
Dýha – jsou to velmi tenké dřevěné plátky, tloušťka je pouze 0,5 až 3 milimetry, které se získávají řezáním či loupáním napařeného dřeva. Díky napařování se dřevo stává měkčím, což usnadňuje manipulaci s ním. Dýha se pak přilepí na dřevotřískové nebo dřevovláknité desky anebo se několik kusů dýhy přilepí k sobě a vzniká tak překližka.
Imitace – dubové dřevo má velmi krásnou strukturu i barvu, a tak se dělá spousta imitací, které se dubem inspirují. Při imitaci dřeva, se může jednat o dřevovláknitou desku potaženou fólií s potiskem, nebo desku z dřevotřísky opatřenou potištěným laminovacím papírem s povrchovou úpravou ve formě melaminové pryskyřice – tzv. lamino. Právě tyto imitace nám dodávají spoustu barevných variací.