| | |

Jak na interiér ve vintage stylu?

Klasický styl využívající staré prvky s nádechem moderny. Přesně to je vintage designový styl. Výsledkem jsou útulně a starobyle vypadající místnosti, které v sobě ukrývají nevšední hodnotu a přináší jakýsi luxusní pocit. Kombinace vintage prvků umí působit velmi elegantně. Podívejte se na pár inspirací, jak můžete snadno vytvořit interiér ve starém vintage stylu.

Přizpůsobte si styl vlastním potřebám

Vintage styl má téměř neomezené možnosti. Můžete se inspirovat různými historickými prvky a nakombinovat je podle sebe. Využijte naplno možnosti prostoru, který máte k dispozici. Pracujte se světlem, případně využívejte zajímavé kontrasty.

Prvky ideálně ze stejného období

Při zařizování vintage interiéru se snažíme zaměřit se na jedno historické období a podle toho pořizujeme jednotlivé věci. Vybírat můžete od prvků z různých století. Oblíbené jsou retro interiéry z druhé poloviny 20. století.

Původní materiály a dostatečná kvalita

Aby výsledek vypadala efektně a ne pouze jako hromada starých věcí, zaměřte se na jejich dostatečnou kvalitu. Skvělým zdrojem mohou být antikvariáty a starožitnictví. V poslední době se ale objevují i nově vyráběné kousky inspirované designem z minulých dob. Snadno si tak zařídíte krásný, ale zároveň historicky vypadající interiér. Tento styl je navíc ideální pro všechny, kdo zbožňují prostory zámků připomínající sídla panovníků a šlechticů.

Pracujte s detaily

Stejně jako při každém zařizování interiéru, i tady jsou velmi důležité detaily. Sladěné drobnosti dodají celku potřebnou dynamiku. Výběr dekorací opět podmiňujeme celkovému stylu a zvolenému období. Pokud si troufnete, můžete se pustit do kombinace moderních a vintage prvků s cílem dosáhnout vlastního osobitého stylu.

Věci s příběhem

U vintage stylu se hodně pracuje s věcmi, na kterých je patrný punc času. Mají svůj příběh a historii. Zkuste nově pořízené kousky ze specializovaných obchodů s nábytkem doplnit o nábytek či dekoraci, kterou najdete u babičky na půdě nebo ve svém starém dětském pokoji. Může jít o drobnost, kterou dáte na poličku, ale do celé místnosti přinese speciální kouzlo a skutečnou originalitu, která je pro vintage styl příznačná.

Klidné barvy

V porovnání s moderním stylem zařízení interiéru jsou vhodnější spíše tlumenější barvy zemitých a pastelových odstínů. Vintage styl nekřičí a neměl by působit agresivně. Pokud pracujeme s kontrasty, volíme odstíny šedé, bílé či například hnědou a tmavě zelenou. Cílem je vytvořit interiér s uvolněnou a klidnou atmosférou.

Nezapomínejte na dobře zvolený textil

Dekorace v podobě přehozů, ubrusů, polštářků a kusových koberců určitě patří k vintage stylu. Zajímavým prvkem mohou být i závěsy a pěkné záclony. Dejte si záležet s výběrem a vzájemnou kombinací i těchto menších detailů a uvidíte, že perfektní výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Co se týká výběru motivů, záleží jenom na tom, co se vám líbí a co bude ladit k ostatním věcem.

S každou místností si vyhrajte zvlášť

Každá místnost by měla být originální. Při zařizování se tedy vždy soustřeďte na jednotlivý pokoj. Slaďte konkrétní prvky a následně přejděte k jiné místnosti. Styl zařízení může být podobný, ale také úplně rozdílný s naprosto jinou atmosférou. Například ložnice by měla být vaší svatyní uzpůsobenou k maximálnímu pohodlí. Obývací pokoj zase slouží je reprezentativní sál, kde pohostíte návštěvy. Zkrátka si dejte záležet na tom, aby byl celý byt zařízen účelně a stylově ve znamení vintage místnost po místnosti.

Žádný vintage interiér není stejný

Jak jste již ze čtení článku pochopili, pravidle pro zařizování vintage interiéru nejsou striktní ani svazující. Pokud toužíte po takovém zařízení bytu, máte nespočet možností, jak může výsledek vypadat. Zároveň máte i jistotu, že je téměř nemožné, aby někde jinde existoval stejně zařízený byt.

Podobné příspěvky