| |

Psychologie bydlení

Často slýcháme různé rady jak zdravě jíst, mít dostatek pohybu, vyhýbat se stresu, být pozitivní a tak podobně. O správném bydlení se ale tolik nemluví a přitom má na naše zdraví zásadní vliv. Pojďme si ukázat pár tipů, které vám mohou pomoci k tomu, aby se vám bydlelo lépe a byli jste spokojenější.

Vycházet přitom nebudeme z žádné novinky nebo výmyslu poslední doby, právě naopak. Slyšeli jste o starém čínském učení zvaném Feng-šuej (Feng Shui)? Jedná se o umění toho, jak udržovat v rovnováze vítr (feng) a vodu (shui). Feng shui se zabývá vztahem člověka a životního prostoru, ve kterém se běžně pohybuje. Nejedná se přitom o nic složitého a ani nepotřebujete znát do detailu čínskou literaturu. Zpravidla stačí upravit rozmístění nábytku a dalších věcí v domě (ať už postele, elektroniky či rostlin) tak, aby bylo rozložení v souladu s přírodními silami a energiemi.

Harmonie a soulad

Možná, že jste o tom nikdy takhle nepřemýšleli, ale fakt, že se vám špatně spí nebo se v ložnici zbytečně často hádáte s vaší drahou polovičkou, může mít na svědomí právě tok negativní energie. Naštěstí se tomu dá snadno předejít.

Právě na ložnici si totiž ukážeme, jak využít principy Feng Shui a vytvořit tak místo klidu a vyrovnanosti. Dobrá postel a matrace jsou toho nedílnou součástí, ale ne jedinou.

Hlavním a nejdůležitějším prvkem ložnice je postel. Ideálně by to měla být bytelná postel z masivu se solidním zadním čelem, což poskytuje ochranu a hodně pozitivní energie. Pokud odhlédneme od Feng-šuej, i z pohledu psychologie dodává masivní a bytelná postel pocit bezpečí a ochran. Ačkoli se může zdát, že v dnešní době a v bezpečí vašeho bytu nebo domu je tato vlastnost zbytečná, opak je pravdou – psychologický efekt má obrovský vliv na psychickou pohodu a dobrý pocit. Postel by měla být dostupná z obou stran a neměly by chybět ani noční stolky. Důležité jsou matrace, které by měly být nové (ne po předešlých majitelích, nemusejí totiž přechovávat dobrou energii) a ideálně kvalitní.

Ani ostatní nábytek nezanedbávejte, v ložnici byste neměli mít televizi, počítač ani třeba akvárium. Obrazy vybírejte rozumně, nejlépe takové, které ve vás vyvolávají pozitivní pocity. V ložnici mějte matné, teplé světlo a celkově by měla být ložnice zařízena v teplých příjemných barvách.

Postel neumisťujte přímo proti otevřeným dveřím, ani do přímé linie s dveřmi. Proudí jimi velké množství energie, která by vás mohla negativně ovlivňovat. Zároveň nemějte postel přímo proti oknům. Pokud chcete mít v ložnici zrcadlo, tak na místě, abyste se v něm z postele nemohli vidět.

Vyzkoušeno za vás

Zdá se vám to všechno přitažené za vlasy? Věřte, že není, jinak by tyto zásady nevydržely takovou dobu. Nemusíte samozřejmě dodržet všechny rady, ale minimálně vyzkoušejte ty, které se týkají postele a matrace. Po čase uvidíte, že do ložnice chodíte ještě raději než předtím, a třeba si sami najdete další doporučení, jak si snadno vylepšit bydlení a tím vlastně samotné žití.

Spokojený muž v domácnosti aneb jak vybavit bydlení dle muže?

Plánujete se svou drahou polovičkou bydlení pod jednou střechou? Nečekanou zatěžkávací zkouškou mohou být již první společné nákupy – zejména pokud sháníte vybavení do společného bytu nebo domu. Většina mužů a žen má totiž o výsledné podobě a výbavě interiéru zcela rozdílné představy. To se pak také promítá do psychologie bydlení – musejí být spokojené obě strany. Jaké rysy má typická pánská domácnost?

Obývací pokoj pro muže

Ženy někdy škodolibě tvrdí, že jejich protějšku ke spokojenosti stačí širokoúhlá televize a pohodlná sedací souprava, ze které může celý večer sledovat svůj oblíbený filmový kanál. Jedná se spíše o stereotyp, je však pravda, že muži dávají přednost jednoduchosti a praktičnosti.

Proto se v jejich domácnosti obvykle nesetkáte s přebytečnými dekoracemi, jako jsou fotografie na stěnách, vyšívané dečky nebo porcelán. Před výraznými a živými barvami dávají přednost decentním tónům (tmavě modrá, hnědá, šedá). Kromě televizoru by v obývacím pokoji neměla chybět ani moderní elektronika nebo třeba barová skříň se zásobou kvalitního destilátu.

Pracovna

Jak spolehlivě poznat, že jste se ocitli v domácnosti, kde vládne mužská ruka? Často to prozradí pracovna, příp. osobní pokoj, který obvykle věrně odráží vlastníkovy záliby. V místnosti obývané milovníkem hudby pravděpodobně natrefíte na kytaru, u vášnivých hráčů nebude chybět výkonná počítačová sestava a všemožné herní příslušenství, náruživé sportovce prozradí boxovací pytel nebo činky.

Jinak se ale zástupci silnějšího pohlaví spokojí s pracovním stolem, židlí a pohodlnou matrací. Pánský minimalismus je zřejmě pozůstatkem ze školních let. Stačí si ve větším městě prohlédnout studentský pronájem (Ostrava, Praha i další univerzitní centra jsou jich plná) – vysokoškoláci, kteří se často stěhují, si vystačí s málem. V případě potřeby mají sbaleno během chvilky a jdou zase o dům dál.

Kuchyně

Většina mužů dává přednost účelně a moderně zařízené kuchyni. Kromě prostorné kuchyňské linky a větší lednice by v ní neměly chybět další, ideálně vestavné spotřebiče: myčka na nádobí a indukční deska nebo nejlepší mikrovlnná trouba.

 Jídelní stůl může být naopak skromnější, aby v místnosti nezabíral příliš mnoho místa. Co se týče barev, muži ocení ty střízlivé – bílou, šedou nebo hnědou

Podobné příspěvky