V roce 2022 už nebude vytápění ve starých kotlech možné – máte za ně adekvátní náhradu?
Produkuje váš kotel příliš vysoké emise? Je-li starší deseti let, pak velmi pravděpodobně ano. A mnohdy se tento nešvar týká i moderních, ale nekvalitně provedených výrobků. Pokud ovšem nesplňujete parametry požadované emisní třídy, nebudete smět v tomto kotli po roce 2022 zatápět. Máte tedy poslední příležitost k tomu, abyste si opatřili kotel nový.
TIP: Vyměňte kotel za tepelné čerpadlo a získejte dotaci!
Vypadá to jednoduše, vždyť trh dnes takovými výrobky doslova přetéká. Jde však jen o první dojem. Jistě si pamatujete na kauzu, která nás seznámila s rozšířenými pravomocemi měst, jež nyní mohou zakázat vjezd do svých center prakticky všem dieselovým automobilům, a to i těm, jež jsou podle současných měřítek považovány za „čisté.“ A kdo dokáže zaručit, že se podobná situace za pár let nebude týkat i kotlů?
Spolehněte se raději na patřičné rezervy
Pro váš vlastní klid i vyrovnaný rodinný rozpočet proto doporučujeme už nyní nakoupit kotle, jež nynější minimální kritéria svou kvalitou překračují několikanásobně. Kotle, které určují trendy, a přitom vám kvalitně vytopí domov od sklepa až po půdu.
A jak je poznat? Zcela jednoznačně se zaměřují na biomasu. Pro vytápění v nich se tedy hodí jen pelety a brikety ze 100% dřeva. S jinými jednoduše nepochodíte. Jde o kotle spadající do nejvyšší 5. emisní třídy, splňující dosud nejpřísnější limity kladené na tyto domácí pomocníky.
Svůj nový kotel vybírejte podle účinnosti
Právě účinnost je tím nejdůležitějším kritériem, které byste měli při výběru toho správného kotle zohledňovat – a to ihned po emisních třídách. Ty nejlepší kotle se mohou pochlubit úžasným číslem 95-98 %. Ano, přesně tolik procent ze spalovaných pelet je reálně využito k vytápění. Pro srovnání, běžné kotle na uhlí se mohou „honosit“ jen zhruba polovičními hodnotami. Vysoká účinnost snižuje množství potřebných pelet, což šetří zase vaši peněženku (s jejich nákupem vám mimo sezónu jako bonus pomohou i výhodné slevové kupóny). Jednoduché, že ano?
Časté přikládání s vaší asistencí nebude potřeba
Automatické kotle na pelety se o vše starají automaticky. Optimální množství paliva určují na základě ekvitermního řízení podle venkovní teploty. Sami si ho dávkují i dodávají do spalovací komory. Na vás tak zůstává jediné: 2-3x týdně doplnit násypku peletami.
Jednou za čtrnáct dní by měla proběhnout větší údržba kotle včetně čištění. Tomu se však můžete úspěšně vyhnout, vsadíte-li na model s pohonem automatického čištění a veškerým dalším nezbytným příslušenstvím. A nádavkem ještě ušetříte. Vytápění peletami je totiž oproti elektřině nebo plynu zhruba dvakrát levnější. A za ušetřené peníze si můžete pořídit třeba další užitečné vybavení do bytu – kupříkladu moderní tapety nebo fotoobrazy, jež vaše bydlení zkrášlí a zútulní zároveň.